Aniontové tenzidy

  • Skupina: Fajn
  • Další názvy: Aniontové povrchově aktivní látky / Anionic Tensides / Anionic Surfactant / Anionic Surfactant (palm kernel) / Anionic surfactants (coco, palm kernel) / Anionic surfactants (palm base) / anionické tenzidy / aniontové povrchově aktivní látky (derivované z palmového oleje) / aniontové povrchově aktivní látky (přírodního původu)

Aniontové tenzidy jsou důležitou součástí kosmetického a drogistického průmyslu a řadí se mezi tzv. povrchově aktivní látky. Dají se rozdělit na alkylsulfáty, alkylsulfonany, alkensulfonany, mýdla. Jsou to jedny z povrchově aktivních sloučenin, tvořících výrobky pro osobní péči, hygienu, případně čistící a prací prostředky, aby odstranily nečistoty z pokožky, oblečení a užitkových povrchů v naší domácnosti. V kosmetických a čistících prostředcích působí jako emulgátory, ale mají i ochrannou funkci, například v pěnách na holení fungují tak, že zlepšují klouzavost pokožky, a tím eliminují možnost poranění.

Ve skupině aniontových tenzidů se vyskytují látky, které jsou bezpečné pro použití v kosmetice, nevykazují nebezpečí pro zdraví člověka a nejsou problematické, co se týče biologické odbouratelnosti (např. Sodium coco sulfate). Ale také v nich najdeme další jako např. Laurylsulfát sodný nebo Laureth sulfát amonný, které jsou biologicky špatně odbouratelné a mohou po použití vyvolat alergické reakce.

Produkty, ve kterých Aniontové tenzidy najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: