Parabeny

Parabeny jsou estery kyseliny p-hydroxybenzoové, které se v kosmetice, farmacii a v potravinářských výrobcích využívají jako konzervační látky. Ty chrání výrobky před znehodnocením nežádoucích mikroorganismů. Poznáme je podle předpon jako např. methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl. Podle délky jejich řetězce se mění jejich rozpustnost a také konzervační účinek. Parabeny s kratším uhlovodíkovým řetězcem mají vyšší rozpustnost ve vodě a nižší konzervační účinek než ty s delším řetězcem, které jsou lépe rozpustné v tucích. V kosmetických výrobcích je najdeme v šamponech, kondicionérech, v lotionech, čisticích prostředcích na tvář a produktech osobní hygieny. Jsou to jedny z nejdiskutovanějších látek.

Parabeny mohou u citlivých lidí působit iritačně a způsobovat dermatitidu. Při kontaktu s očním okolím zapříčiňují zarudnutí a otok očního okolí. Je prokázáno, že osoby citlivé na jeden z parabenů jsou citlivé i na ostatní druhy. Parabeny pronikají mnohem snáze pokožkou, která je narušená. Tudíž podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele je nejrizikovější tzv. „plenková“ oblast a holením podrážděné podpaží. Parabeny mají dle určitých výzkumů estrogenní aktivitu. To znamená, že by mohly mít vliv na rakovinné bujení. Stopy parabenů sice byly v tkáni nádorů prsu objeveny, což ale nepotvrzuje jejich přímou souvislost při jejich vzniku. 

V kosmetických výrobcích se ke konzervaci používá buď jeden druh anebo jejich kombinace. Isopropyl, isobutyl, phenyl, pentyl a benzylparaben je v EU zcela zakázán. Ostatní parabeny podléhají určítým omezením v rámci nejvyšší možné koncentrace. Propyl a butylparaben se pak nesmějí používat v bezoplachové kosmetice  a kosmetice určené pro děti do tří let v plenkové oblasti. 

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: