Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: chudobka, stokráska, malá kopretinka, bílé kvítko, husí kvítko, chudobinka, cikánka, čačenka, hladověnka, jiskérka, sirotka, šešetka, zapomenutka, denní očko, daisy

Sedmikráska chudobka je vyšší vytrvalá, dvouděložná rostlina z čeledi hvězdnicovitých, Asteraceae, dorůstající výšky 2-12 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice sytě zelených, široce obvejčitých až kopinatých, vroubkovaných listů a bezlistý stvol s jedním úborem. Květy sedmikrásky mají žlutý středový terč a bílé nebo narůžovělé květy. Kvete od dubna až do listopadu. Plodem je nažka. Sedmikráska roste na loukách, zahradách, mezích či pastvinách, má ráda slunce. Předmětem sběru jsou květní úbory se stonkem do 2 cm. Nejvíce účinných látek obsahuje na jaře. Sedmikráska chudobka je hojně rozšířena po celé Evropě až po Kavkaz. U nás roste i v horských oblastech. Květy a nať sedmikrásky obsahují hořčiny, silici, sliz, třísloviny, triterpenové saponiny, minerální látky, např. hořčík, vitamin C, organické kyseliny, flavonoidy, inulin a pryskyřice. Z této rostliny se připravuje odvar, čaj, tinktura, sirup a balzám. Vedlejší účinky ani kontraindikace v případě užívání sedmikrásky nejsou známy. Je vhodná i pro děti a těhotné či kojící ženy.

Sedmikráska se už za doby středověku pro své zahřívací a vysušovací vlastnosti používala jako přírodní léčivo. Nejčastěji se jejími čerstvými drcenými listy podporovalo rychlejší hojení ran. Květy sedmikrásky se dají použít vnitřně i zevně. Vnitřně pomáhá při zánětech dýchacích cest, protože podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě a lehce svíravě. Tato bylinka se podává i ve formě čaje, nejčastěji ve směsích. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají lepší látkové výměně v játrech a dobré funkci žlučníku. Může se využít též k jarní detoxikaci organismu, je dobrým antioxidantem. Tato bylinka se rovněž osvědčila při zánětech močových cest a ledvin, otocích, neboť působí močopudně a v případě horečky, chřipky, při poruchách trávení a nechutenství nebo při bolestivé menstruaci. Dá se přidávat do jarních salátů. Zevním způsobem se používá ve formě odvaru na obklady nebo se přidává do koupelí. Slouží hlavně k lepšímu hojení ran a vředů, při ekzémech, vyrážkách, lupénce či na akné. Dokonce se dá použít na problematickou pleť. Rozdrcený list sedmikrásky ulevuje v případě bodnutí hmyzem. V podobě kloktadla ulevuje při bolestech zubů, zánětech dásní a hrdla. Sedmikráska se může přidávat do kosmetiky či mastí, např. je součástí regeneračního bioinformačního krému Protektin a tělového mléka Caralotion se silnými antioxidačními účinky.

Produkty, ve kterých Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: