Všedobr horní (Imperatoria ostruthium)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Mistrův kořen, ruka sv. Jana, Masterwort, božský lék, bylina vytahující, kořen mistrův, kořen vředový, podágrový kořen, král všech kořenů, mistrkus, vředové koření, všelék, peucedanum ostruthium

Všedobr horní je vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), jež svou vůní trochu připomíná celer. Z jeho krátkého, cca 1 cm tlustého oddenku vyrůstá až do výšky 1 m dutá, rýhovaná a málo větvená lodyha s tmavě zelenými listy s pilovitými okraji. Všedobr kvete od června do září menšími bílými či narůžovělými kvítky uspořádanými do bohatých okolíků. Plody jsou vejčité křídlaté dvounažky. Jeho domovinou jsou svahy Alp a Pyrenejí. Všedobr horní se za přispění člověka poměrně rychle rozšířil po celé Evropě. Roste na okrajích lesů, v křovinách, na horských loukách i v pásmu kosodřeviny. Pěstuje se i u nás. Předmětem sběru je oddenek, který se sbírá brzy zjara nebo na podzim. Využívá se i celá nať. Oddenek všedobru obsahuje až 1 % terpenické silice s limonenem, pinenem, phelladrinem, kumarinový derivát ostruthin, aromatické hořčiny, třísloviny, vosky, pryskyřice a organické kyseliny. Je využíván ve formě odvaru, prášku, tinktury a v homeopatii. Všedobr není vhodný k dlouhodobému užívání, nemělo by se překračovat dávkování. Nadměrné dávky mohou způsobovat podráždění sliznice trávicího systému, nevolnost, zvracení či depresivní stavy. Není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti do 6 let.

Výtažek z všedobru horního ostře zapáchá a je nahořklé chuti. Bylina má uklidňující účinky, odstraňuje pocity úzkosti, navozuje hluboký a osvěžující spánek. Tato bylina rovněž pomáhá při chorobách žaludku a střev, zejména ulevuje při křečovitých bolestech. Napomáhá při nedostatečném vylučování trávicích šťáv, povzbuzuje chuť k jídlu. Podporuje vylučování odpadních látek z organismu a zlepšuje metabolismus. Působí obdobně jako u nás známější andělika. Všedobr se uplatňuje i v případě různých onemocnění ledvin, močových cest, při bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, kožních chorobách a dně. Dále všedobr zlepšuje krevní oběh, pomáhá při revmatu, ulevuje od bolestí při migrénách, bolestech zubů či v případě menstruačních bolestí. Působí též při zvětšení sleziny, v rekonvalescenci po náhlé příhodě mozkové či při nádorovém onemocnění dělohy. Na základě lékařských výzkumů byly u všedobru prokázány protizánětlivé, antipyretické a močopudné účinky. V lidovém léčitelství se všedobr používal i jako afrodiziakum. Z všedobru horního je používán především oddenek, ale za účelem koupelí lze využít i celou nať. Koupele zjemňují pokožku, zabírají při kožních problémech a urychlují hojení ran.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: