Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: zeměžluč hořká, zeměžluč lékařská, zeměžluč menší, Gentiana centaurium, Chironia centaurium, Erythraea centaurium, Centaurium minus, chlístník, hořká bylina

Zeměžluč okolíkatá je dvouletá, výjimečně i jednoletá bylina z čeledi hořcovitých. V prvním roce vyrůstá přízemní růžice vejčitých až kopinatých listů, v druhém pak přímá tuhá čtyřhranná lodyha, která je v horní části většinou rozvětvená a řídce porostlá světlezelenými, vstřícnými, podlouhle vejčitými listy. Od července do září na koncích lodyh vyrůstají květenství tvořená sytě růžovými pětičetnými květy. Plodem je válcovitá tobolka, která obsahuje velké množství drobných semen. Zeměžluč okolíkatá se vyskytuje téměř v celé Evropě včetně České republiky, dále v některých částech Asie a Afriky, zavlečena byla i na další kontinenty. Roste nejčastěji na slunných, sušších pasekách, stráních, loukách a kamenitých náspech.

Zeměžluč okolíkatá je už od starověku známá jako léčivá bylina vhodná na podporu trávení. Používá se nať, jejíž horní část se sbírá na počátku kvetení. Obsahuje hlavně hořčiny (gencipikrosid), silice, třísloviny a další látky. Kvůli obsahu hořčin má nepříjemně hořkou chuť, od čeho je odvozen i rodový název rostliny. Hořčina je zároveň hlavní účinnou látkou. Povzbuzuje chuť k jídlu a zároveň podporuje tvorbu trávicích šťáv. Zeměžluč zlepšuje střevní peristaltiku i trávení celkově. Přispívá rovněž ke správné funkci žlučníku. Používá se obvykle ve formě čaje samostatně nebo jako součást čajových směsí. Připravuje se z ní také tinktura a bývá rovněž součástí žaludečních likérů a léčivých vín. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vyrážky. Pro zlepšení trávení se používá i ve veterinárním lékařství. Obdobné složení a účinky mají i další druhy zeměžluče - zeměžluč obecná a zeměžluč spanilá.

Produkty, ve kterých Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: