Složení kosmetiky

Začneme-li se blíže zajímat o zdraví, přírodu nebo udržitelný životní styl, nezbytně dospějeme k názoru, že velká část masové produkce čehokoliv tu rozhodně není pro naše dobro. Chceme-li za svoje peníze adekvátní kvalitu a zároveň nám záleží na našem zdraví, nezbude nám, než se začít osobně daleko více zajímat o to, co kupujeme, jíme a co používáme. A z čeho všechny ty věci vlastně jsou a jestli nám skutečně slouží tak dobře, jak je na obalu napsané. Protože, tak jako všude, platí, že co není zákonem zakázáno, je zákonem povoleno a povoleno je toho dost. Často až moc. A aniž bychom se chtěli utápět v konspiračních teoriích, musíme uznat, že ne vše, co je jako pro nás dobré proklamováno, pro nás skutečně dobré také je.

Žijeme tím, co děláme

Nicméně nemůže být každým chemik nebo botanik a v záplavě latinských názvů hledat, co která ingredience způsobí. Ale alespoň trochu se ve složení orientovat je rozhodně prospěšné. Pokusili jsme se tedy vytvořit maximálně přehledný systém, který těm, kdo se nevyznají vůbec, ukáže směr a těm, co se vyznají, usnadní a urychlí orientaci. Všechny ingredience, které produkty obsahují, jsme rozdělili do několika kategorií. V popisu každé kategorie naleznete stručné shrnutí a vysvětlení, co kategorie obsahuje a co si o tom myslíme. Složení jednotlivých produktů je pak barevně rozlišeno podle toho, do které kategorie ingredience patří. Konečný verdikt o tom, jak moc zelené produkty chcete, necháme na vás. Není naším cílem nabízet výhradně produkty bez jakékoliv chemie. Naším cílem je být naprosto transparentní a umožnit zákazníkovi maximální výběr podle jeho přání.

Jak hodnotíme složení?

Co je INCI?

Žijeme tím, co děláme

NCI je takové kouzelné slovíčko, kterým se kdekdo zaklíná, pokud se považuje za znalce kosmetiky, ale co to tedy ve skutečnosti znamená? INCI je zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Jedná se tedy o to, že pokud má výrobek složení popsané v systému INCI (což je třeba v našich a ve většině civilizovaných končin zákonná povinnost), pak je jedno, v jaké zemi se zrovna nacházíme a ingredience budou pojmenovány vždycky stejně.

Více o INCI

A co alergeny?

Příroda není jen hebká všeobjímající náruč, která nám vše vyléčí a vyřeší. Příroda má i svou divokou a agresivní tvář, kterou musíme mít na zřeteli. Ne vše, co je přírodní, je vhodné úplně pro každého. Některé látky, byť přírodního původu, můžou pokožku podráždit nebo zhoršit její problémy. Zejména to platí pro esenciální oleje, které jsou často součástí obranného systému rostlin, které se jimi brání před některými predátory nebo druhy hmyzu. Je to dvousečná zbraň, která může být velkým pomocníkem, pokud ji zvolíme a použijeme správně, ale může napáchat nemalé škody, pokud je použita neuváženě. Nicméně je potřeba říct, že potenciální alergeny nejsou látky škodlivé, jsou to látky, které jsou pro svoji účinnost nutné používat s rozvahou.

Více o potenciálních alergenech
Žijeme tím, co děláme