Jak hodnotíme složení?

Čistě přírodní látky

Hledáme-li kosmetiku, která bude zároveň bezpečná, efektivní a nezruinuje náš rozpočet, určitě bychom se měli začít poohlížet po čistě přírodních ingrediencích. Často totiž nalezneme vše, co momentálně potřebujeme právě v jedné z nich. Navíc je většina produktů, které se skládají z čistě přírodních látek naprosto multifukčních, což rozhodně oceníme ve velkých rodinách, při cestování nebo v malé koupelně. Dalším benefitem je pak minimální zátěž pro životní prostředí, neboť všechny látky jsou perfektně biologicky odbouratelné a většina značek, které se na čistě přírodní kosmetiku zaměřují, používají co nejšetrnější výrobní postupy a recyklované či recyklovatelné obaly. Péče o sebe se tam stává zároveň i péčí o planetu. Tak spojme příjemné s užitečným.

Více o čistě přírodních látkách

Deriváty přírodních látek

Přírodní kosmetika, to nejsou jen čisté oleje a másla. Někomu to možná vyhovuje, ale většina z nás vyžaduje trochu vyšší uživatelský komfort, chceme, aby se přírodní kosmetika uživatelsky podobala co nejvíce té konvenční, ale zachovala si svoji čistotu a transparentnost. A tady přichází ke slovu věda a laboratoře… Deriváty přírodních látek jsou ingredience, které jsou čistě přírodního původu, ale jsou nějakým technologickým procesem upraveny tak, že lépe vyhovují a odpovídají potřebám jak výrobců, tak zákazníků. Výrobce není omezen neměnnými vlastnostmi dané látky a zákazník si užívá většího komfortu. Nicméně se stále jedná o čistě přírodní záležitost, jelikož výchozí ingredience je sice pozměněna, často redukována, či se jedná pouze o některou z jejích složek, ale ve výsledku není nic chemického či umělého.

Více o derivátech přírodních látek

Chemické látky bez negativních účinků na zdraví

Snažíme se zákazníkům umožnit co největší výběr, neomezujeme se tedy jen na produkty, ve kterých není ani stopa po nepřírodních látkách. "Přírodní" a "Bio" je často zneužíváno pro marketingové účely a je jeho jménem často veškerá chemie házena do jednoho pytle, což je naprosto neadekvátní přístup. Pokud někdo chce čistě přírodní produkty, je to samozřejmě dobrá volba, nicméně hysterie kolem všeho nepřírodního obecně je poměrně neopodstatněná. Jisté chemické látky jsou poměrně neutrální, ničemu neprospějí, ale také ničemu nijak zvlášť neublíží a je na každém, zda-li se rozhodne je z používání vyřadit či nikoliv.

Více o chemických látkách bez negativních účinků na zdraví

Chemické látky potenciálně zdraví škodlivé

Je velké množství ingrediencí, které jsou povolené, ale přesto mohou potenciálně představovat zdravotní riziko. Konvenční kosmetika, zejména nižších cenových kategorií, je z velké části složená právě z takových látek. Nejhorší jsou pak případy, kdy je v jednom produkty namícháno takových látek hned několik. Nicméně čas od času se některá z těchto látek může vyskytnout i u značky, která jinak používá bezproblémové ingredience nebo ostatní její výrobky žádné takové látky neobsahují. V takových případech posuzujeme výrobky individuálně, abychom se rozhodli, jestli je ponecháme v sortimentu či nikoliv. Je mnoho zákazníků, kteří jsou zatím na půl cesty mezi konvenční a přírodní kosmetikou a i těm chceme dát na výběr. Občas se také vyskytne výrobek, který nemá žádnou zcela "čistou" alternativu. Nicméně zákazník je přesně informován o tom, co si kupuje.

Více o chemických látkách potenciálně zdraví škodlivých

Nebezpečné látky

V konvenční kosmetice se občas mohou vyskytnout látky, jejich použití je skutečně problematické, neboť jejich toxicita či nebezpečnost je víceméně prokázána. Naštěstí je jejich používání postupně regulováno či zakazováno, regulace ovšem postupují často daleko pomaleji, než by bylo potřeba. Proto je potřeba se mít na pozoru zejména před výrobky neznámého původu či velmi levnými, protože dokud není daná ingredience zakázána nebo omezena, je možné ji používat bez ohledu na její prokázanou škodlivost. Z toho důvodu se rozhodně vyplatí znát původ a složení všech věcí, se kterými přichází vaše pokožka do styku nebo nakupovat tam, kde vám takové informace zprostředkují. Ve většině přírodních produktů tyto látky nenajdete. Nicméně v případě, že látka je povolena k použití v kosmetických výrobcích a produkt není certifikovaný, může se stát, že se taková látka objeví i v jinak neškodně vypadajícím výrobku. Je pak už jen na nás, jestli se rozhodneme riskovat a už k tak dost vysokému počtu chemikálií, se kterými se denně potkáme, přidávat další, nebo budeme takové výrobky bojkotovat a tím dáme výrobcům jasný signál o tom, že naše zdraví je nám milejší a že nechceme a nemusíme čekat na zákazy a normy, abychom jej lépe chránili.

Více o nebezpečných

Potenciální alergeny

Příroda není jen hebká všeobjímající náruč, která nám vše vyléčí a vyřeší. Příroda má i svou divokou a agresivní tvář, kterou musíme mít na zřeteli. Ne vše, co je přírodní, je vhodné úplně pro každého. Některé látky, byť přírodního původu, můžou pokožku podráždit nebo zhoršit její problémy. Zejména to platí pro esenciální oleje, které jsou často součástí obranného systému rostlin, které se jimi brání před některými predátory nebo druhy hmyzu. Je to dvousečná zbraň, která může být velkým pomocníkem, pokud ji zvolíme a použijeme správně, ale může napáchat nemalé škody, pokud je použita neuváženě. Nicméně je potřeba říct, že potenciální alergeny nejsou látky škodlivé, jsou to látky, které jsou pro svoji účinnost nutné používat s rozvahou.

Více o potenciálních alergenech