Acantospermum Australes

  • Skupina: Čistě přírodní látky
  • Další názvy: bodlosemenka jižní, Melampodium australe, Paraguayan starburr, amor-de-negro, tapeku, Orcya adhaerescens Vell., Echinodium prostratum Poit., Acanthospermum xanthioides

Acanthospermum australe je jednoletá, výjimečně víceletá teplomilná plazivá rostlina. Patří do čeledi Astraceae (hvězdnicovité). Roste hlavně v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky. Pochází původně z Brazílie. Patří mezi 6 druhů rostliny Acanthospermum. Byla importována také do Číny, Austrálie, Afriky, ve státech USA Oregon a Havaj je klasifikována jako invazivní druh. Tato rostlina vytváří hustá. kobercovitá uskupení, rychle se rozšiřuje a může potlačovat výskyt v blízkosti rostoucí vegetace. V Austrálii je považována za hrozbu pro vegetaci písečných dun. Její výška dosahuje 0,5 m -1,20 m. Listy jsou trojúhelnikové, pokryté chloupky, ozubené, s nápadnými žlázami na obou stranách, s okraji nepravidelně zarovnanými, středně klínovitými. Kvete od července do srpna, malými, bílými, sdruženými květy, o průměru 4-6mm, které dozrávají do hvězdicového, trnitého plodu.

Acanthospermum australe je nedílnou součástí tradiční lidové medicíny v Latinské Americe. K léčbě se využívají její listy a kořeny, hlavně ve formě extraktů nebo macerátů z nich. Díky obsahu taninůl, saponinů, flavonoidů a fenolických sloučenin poskytuje široký léčebný potenciál hlavně jako antibaktericidní činidlo. V Brazílii se podává při průjmových onemocněních, kožních potížích, dyspapsii, jako protiparazitikum, proti malárii. Je účinným prostředkem k eliminaci bakterií Enterococcus faecalis, Shigella dysenteriae a Yersinia enterocolitica. Vykazuje také cytotoxickou aktivitu.

 

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: