Achyrant dvouzubý (Achyranthes bidentata)

Achyranthes bidentata je vytrvalá rostlina rostoucí do výšky 70-120 cm. Kvete podlouhlými fialovými květy od června do září. Patří do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae). Je často získávána z volné přírody. Nejvíce je pěstována v Číně, zejména v provincii Henan, ale pěstuje se i v Thajsku, Malajsii, Indonésii, na Filipínách a ve Vietnamu. V tradiční čínské medicíně se k léčebným účelům používají kořeny, listy a stonky rostliny. Listy a stonky se sklízejí v létě a nejčastěji se používají ve formě tinktury. Achyrant má protizánětlivé, antirevmatické a diuretické účinky, podporuje pocení. Přispívá k pohodovému trávení. Má využití při bolestech zad, kloubů a celkově pohybového aparátu, přidává se proto např. do klasických čínských hřejivých náplastí. Hlavními látkami, obsaženými v Achyrantu jsou triterpenoidní saponiny (včetně kyseliny oleanolové), steroidní sloučeniny (ekdysteron, inokosteron a rubrosteron), různé polysacharidy, 12 druhů aminokyselin, (například glycin), alkaloidy, kumariny a stopové prvky (např. železo a měď).

Achyranthes bidentata působí proti zánětlivým onemocněním žaludku či střev  má protiparazitický účinek. Lze jej využít také proti křečím, plynatosti a funguje jako antirevmatikum. Přispívá k pohodovému trávení, odhlenění organismu a ke snížení horečky. Užívá se také pro vyrovnání krevního tlaku. Listy achyrantu hojí vředy v ústech a šťáva z kořene eliminuje bolest zubů. Kromě potravinářství a léčitelství se používá Achyrant dvouzubý také v kosmetice. Obsahuje saponiny, látky, které mají výbornou schopnost pěnění a dokáží dobře čistit pokožku. Pro své protizánětlivé účinky se achyrant používá při vaření mýdel určených pro problematickou pokožku. Je šetrný ke kůži, zlepšuje její hojení a zabraňuje šíření infekčních ložisek. Může se používat také v péči o vlasy, obzvláště u pokožky hlavy náchylné k tvorbě lupů.

Šťáva z kořenů Archylantu dvouzubého se používala v Nepálu při léčbě bolesti zubů. Tato šťáva se také předepisuje při léčbě poruch trávení a je považována za dobrý doplněk při léčbě astmatu. Stonek rostliny se používá jako zubní kartáček. Listy a stonky se sklízejí v létě a jsou obvykle lisovány, aby uvolnily šťávu anebo se nakládají do tinktur.  Kořeny se sklízejí z 1 nebo 2 let starých rostlin na podzim nebo v zimě a obvykle se suší a rozemelou na prášek nebo se používají ve formě odvarů. Semena Achyrantu dvouzubého se používala v době hladomoru jako náhražka obilovin. Listy se v kuchyni používají stejným způsobem jako špenát.Achyrant dvouzubý se nesmí používat v těhotenství, protože má přímý vliv na děložní čípek, nicméně se předepisuje při ženských výtocích a pro usnadnění porodu nebo při silném menstruačním krvácení.

 

Produkty, ve kterých Achyrant dvouzubý (Achyranthes bidentata) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: