Adenanthera pavonina

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Red Sandalwood, Saga, Coral Bean Tree, Daun Tumpul, Suga, Redwood, Peacock Flower Fence, Barbados Pride, Coral Pea, Red Bead Tree, Circassian Bean, Coralwood

Adenanthera pavonina je velmi rychle rostoucí listnatý strom z čeledi Fabaceae se širokou korunou. Vyskytuje se hlavně v oblastech Asie – například v Číně, Indii, Thajsku, Kambodže, nebo v Austálii. Roste v nížinách v opadavých lesích. Může dosáhnout výšky 6-20 metrů a jeho kmen může mít v průměru až 45 cm.  Adenanthera pavonina je okrasný strom s voňavými krémovými květy a širokou škálou použití. Pěstuje se jako potravina, pro své léčivé účely nebo třeba jako strom poskytující na plantážích stín pro kávu či muškátový oříšek.

Semena jsou v syrovém stavu jedovatá, jinak se dají konzumovat pečená, loupaná nebo třeba míchaná s rýží. Mají chuť jako sójové boby a obsahují 25 % oleje, 39 % bílkovin a značné množství kyseliny lignocerové. Listy se dají konzumovat vařené a používají se jako zelenina. Adenanthera pavonina je antibakteriální. Odvar z listů se používá při léčbě revmatismu a dny. Kůra se používá k léčbě malomocenství. Odvar z kůry a listů přispívá k léčbě dyzentérie, průjmu a tonzilitidy. Dřevo se používá jako tonikum. Práškové dřevo, smíchané s vodou, se užívá perorálně na léčbu migrény a bolesti hlavy. Kůra je bohatá na saponiny a může být použita jako mýdlo k praní prádla, šampon na vlasy nebo tělové mýdlo. Adenanthera pavonina je zdrojem červeného barviva, které se získává z drcené kůry. Semena jsou používaná na výrobu šperků nebo jako hračky. Dřevo je cenné a používá se například k výrobě skříní a ve výtvarném umění.

Produkty, ve kterých Adenanthera pavonina najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: