Akácie katechová (Acacia catechu)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: kapinice katechová, kapinice, katechu, catechu, cutch tree, catecu, black cutch, black catechu, gum catechu, khadir, raktasar, kantaki, balpatra, dantadhawan, terra japonica
Akácie katechová je listnatý strom z čeledi citlivkovitých (Mimoseae). Akácie katechová pochází z východní Indie, hlavně z oblasti okolo Bengálského zálivu a ostrovu Srí Lanka. Roste též v Číně, Indonésii a západní Africe. Roste do výšky 9-12 m. Má vysoký kmen, šedohnědou kůru, trnité větve a velké listy složené z čárkovitých lístečků. Kvete drobnými žlutými kvítky, plody jsou vícesemenné lusky. Dřevo Akácie katechu obsahuje velké množství tříslovin, katechu-taninové kyseliny, katechinu, gumu a quercetin. Katechu- taninová kyselina se vyskytuje jako tmavě načervenalohnědý prášek, který oxiduje ve vzduchu a je známý jako barvivo katechu. K jeho rozpouštění se používá horká voda. Katechu se používá jako přísada do poravin, a všeobecné barvivo např. pro barvení rybářských sítí a plachet, hedvábí a bavlmy. Je extrahováno vařením dřeva ve vodě a odpařením obarvené tekutiny. Směs katechu má vysoký obsah přírodních rostlinných taninů a může se použít ke zpracování zvířecích kůží.
Akácie katechová byla velmi ceněnou bylinou s vysoce léčivou hodnotou, hlavně v indické ájurvédě. Tradiční léčitelství akácii katechovou využívalo zejména při chronickém nadýmání a nechutenství, při průjmu, úplavici, zánětech močových cest a pohlavních orgánů. Rovněž měla tato bylina schopnost zastavovat krvácení, používala se v případě silné menstruace, při krvi v moči a stolici nebo při kašli a bolestech zubů. Domorodci katechu míchají s pepřem betelovým a žvýkají ji, aby měli zdravé dásně. Akácie má antiseptické, stahující, protizánětlivé, antioxidační, protirakovinné a posilující působení. Dá se užívat i v případě kardiovaskulárních onemocnění, při vysokém tlaku, obezitě, chrání žaludek, játra a žlučník a zevně pomáhá s hojením ran a vředů. Katechu dokáže výborně čistit krev a omladit pokožku. Kromě léčivých účinků se akácie používá jako součástí ájurvédských zubních past, ústních vod a kloktadel a též v mastech zabírajících na mnohé kožní problémy (dermatitida, psoriáza, ekzémy). Moderní medicína kapinici katechovou za účelem léčebným nevyužívá. Akácie katechová se dodává ve formě kapslí, tablet a je součástí sirupů. Dosud nebyly popsány vedlejší účinky ani kontraindikace, a proto je třeba používání akácie konzultovat s odborníkem.