Akácie senegalská (Acacia senegal)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: kapinice pravá, akácie, kapinice, kapinice senegalská, mimóza, khadira, khair, gummi arabicum, cutch tree

Akácie senegalská je menší popř. středně velký strom nebo keř z čeledi citlivkovitých (Mimosaceae). Strom má šedou kůru a je bohatě větvený. Existuje mnoho druhů akácií, některé se mohou vyskytovat ve formě dřevoplazné liány. Akácie senegalská pochází ze západní Afriky, hlavně z oblasti Senegalu a Gambie. Včetně dalších druhů se vyskytuje i v severovýchodní části Afriky - Súdán, zejména v povodí horního Nilu, dále pak na Somálském poloostrově a v Arábii. Rozšířila se až do Asie a Austrálie. Listy Akácie senegalské jsou velmi úhledné, naspodu řapíků mají krátké trny. Z paždí listů vyrůstají válcovité, asi 8 cm dlouhé klasy velmi světle žlutých nebo bílých kvítků. Plody jsou tenké dlouhé lusky obsahující černá semena. Z květů Akácie senegalské se může získávat éterický olej, používaný v parfemářství a kosmetickém průmyslu.

Během období dešťů se v kůře Akácie senegalské tvoří pryskyřice, známá pod názvem klovatina, která vodou nabobtná a pak se vysušuje. Vznikají trhliny, jimiž klovatina vytéká a tuhne ve světle žlutou nebo bezbarvou hmotu nazývanou arabská guma. Jedná se o významnou celosvětovou komoditu. Arabská guma funguje jako emulgátor a zahušťovací, stabilizační prostředek E-414 při farmaceutické výrobě (potahování tablet), a při zlepšování schopností kosmetických i potravinářských výrobků. Přidává se např. jako stabilizátor do nápojů nebo do žvýkaček. Vylepšuje chuťové vlastnosti léků s ostrou chutí.  Arabská guma se uplatňuje také v polygrafickém průmyslu, jako lepidlo na poštovní známky apod.

Akácie senegalská má adstringentní (svíravé, stahující) vlastnosti, využívá se k léčbě krvácení, hojí rány a vředy. Jelikož zmírňuje podráždění dýchacích cest, tvoří jednu ze součástí prostředků proti kašli. V oblasti tradiční medicíny pomáhá ke zmírnění zánětů v dýchacím, zažívacím a močovém ústrojí. Drcená se používá jako součást vykuřovacích směsí. Z akácie se dále využívají sušená semena. Akácie senegalská obsahuje psychoaktivní alkaloid dimethyltriptamin (DMT), polysacharidy, glykoproteiny, pryskyřice a enzymy. Jako přídatná látka v potravinách může arabská guma způsobovat alergie. Dále může ovlivnit vstřebávání některých antibiotik. Ve vysokých dávkách může způsobit nadýmání či průjem. Neměla by se podávat malým dětem a starším lidem.

 

Produkty, ve kterých Akácie senegalská (Acacia senegal) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: