Akácie sivozelená (Acacia dealbata)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: mimóza, kapinice, wattle, Mimosa decurrens, Mimosa angulata, Racosperma decurrens, Acacia decurrens var. dealbata

Akácie sivozelená (Acacia dealbata ) nebo též mimóza patří k čeledím rostlin Mimoseae (mimózovité) a Fabaceae (bobovité). Jedná se o nejznámější druh akácie se silně aromatickými kulatými žlutými květy. Akácií existuje nepřeberné množství druhů, lišící se existenční formou (stromy, keře, dřevoplazné formy), tvarem listů a barvou květů (bílé, růžové či světle žluté). Akácie sivozelená roste po celém světě, od Austrálie (odkud pochází) přes Indii, jižní Francii až po Afriku a Karibské ostrovy. Poprvé byla Akácie sivozelená kultivována v jižní Francii na přelomu 19. a 20. stol. Jedná se o stálezelený strom či keř dorůstající do výšky 8-12 metrů. Kvete od ledna do března hustými, žlutými, trsovitými květy. Jejím plodem je plochý lusk. Kůra většiny odrůd akácií obsahuje silice, třísloviny, pryskyřici a kolem 40 % taninu. Dalšími obsahovými látkami jsou organické kyseliny, cukry, aromatické silice, flavonoidy a glykosidy. Éterický olej z mimózy se získává z květů stromu extrakcí za pomoci organických rozpouštědel (hexan), je k dostání ve formě absolue. Tato forma není vhodná k přímému použití a musí se dále naředit alkoholem nebo jojobovým olejem. Absolue z mimózy obsahuje nonadecan, heptadecen, methyl-linalonát, heptadecan, benzyl-Benzoát. Vůně je celkovou synergií všech obsažených látek. Květy akácie se mohou také macerovat v rostlinném oleji.

Absolue z květů mimózy je vhodný pro výrobu domácí kosmetiky, parfémů. Má silné, květinové, hutné, sladké aroma. Nejčastěji se v parfémech přidává do květinových a ovocných vůní. Míchá se s citrusy, neroli, růží, vonnými dřevinami (růžové dřevo, amyris, santal bílý). Kromě absolue a macerátů se v kosmetickém průmyslu a parfemářství používá také mimózový extrakt. Mimóza je vhodná pro péči o problematickou a zanícenou pokožku. Pomáhá čistit pleť a eliminovat zánětlivá ložiska. Pro masážní účely se absolue mimóza používá po zředění s nosným olejem. Není vhodná do aromalamp a difuzérů. Žluté květy mimózy slouží k výrobě žlutého barviva, z lusků a semen se vyrábí zelené barvivo. Z medonosných vonných květů se též připravuje květinová esence, spadající do působnosti Bachovy terapie.  Je doporučována v případě negativity. Působí při nespavosti a nervozitě, má antidepresivní a uklidňující účinky.

 

Produkty, ve kterých Akácie sivozelená (Acacia dealbata) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: