Aloe kapská (Aloe ferox)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Aloe ferox, africká bříza, aloes hrozný

Aloe je jednou ze sukulentních rostlin, které jsou v našich zeměpisných šířkách poměrně dobře známé, a navíc i oblíbené. Existuje jich na dvě stě druhů, ale pro účely farmacie a fytoterapie se používají pouze tři z nich. Jednou je právě Aloe kapská pocházející z Jihoafrické republiky (odtud také její český název). Tato trvalka se řadí do čeledi Asparagales (asfodelovité). Dorůstá do výšky jednoho až jednoho a půl metru, má dřevnatý stonek, který je zakončený růžicí listů. Ty mohou mít až devadesát centimetrů, jsou tlusté a dužnaté se zubatým ostnatým okrajem. Po rozříznutí listu lze vidět průhlednou, hustou, gelovitou tekutinu. Květy Aloe kapské, zdobící rostlinu od června do září jsou uspořádány v klasech na koncích listů a mívají červenou nebo oranžovou barvu. Pro kosmetické i léčebné účely se pak využívá především šťáva, ať již čerstvá, nebo sušená. Pro aloe ferox se také používá název „hořká aloe“, a to z důvodu, že její šťáva chutná nahořkle.

Aloe kapská se řadí mezi rostliny, které mají výborné antioxidační účinky a podporují činnost imunitního systému. Obsahuje monosacharidy, jako je rhamnóza, fukóza, arabinóza, xylóza, manóza, galaktóza a glukóza. Představuje zdroj vitaminů A, C, E a skupiny B, esenciálních mastných kyselin, ale i zinku, hořčíku nebo železa. Z účinných látek obsahuje aloin či emodin. Obsahuje dvojnásobné množství polysacharidů než aloe vera. Má lehce projímavé účinky, a kromě toho působí antibakteriálně a protizánětlivě. Emodin má antikvasinkový efekt, a to hlavně vůči candidě albicans. Aloe kapská nabízí celkově příznivě účinky na trávicí a zažívací ústrojí. Je vhodná při nechutenství, pálení žáhy či nedostatečné tvorbě žluče. Podporuje správnou funkci jater a slinivky a využívá se při chronické zácpě, kdy se nejčastěji přimíchává do čajových směsí.

S Aloe kapskou se můžeme setkat také jako s prostředkem péče o pokožku. Je známá tím, že mírní podráždění, podporuje regeneraci tkání a působí dezinfekčně, a tak poslouží k ošetření pokožky při různých poraněních. Také je vhodná při kožních zánětech, ekzémech či lupénce. V rámci bezpečného užívání je potřeba vědět, že vyšší dávky aloe ferox mohou vyvolat překrvení pánevní oblasti. Neměly by ho užívat osoby s poruchou ledvin, pacienti s hemeroidy, dvanácterníkovými vředy, ženy s gynekologickými potížemi, těhotné. Pecienti, užívající diuretika, kortikoidy nebo prostředky s obsahem lékořice by se měli poradit o užívání aloe ferox s ošetřujícím lékařem. Chronické nadužívání aloe ferox může způsobit elektrolytickou rovnováhu nebo zánět jater.

 

 

Produkty, ve kterých Aloe kapská (Aloe ferox) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: