Amyris balsamifera

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Amyris ambrosiaca, Indické santalové dřevo

Amyris je strom dorůstající do výšky kolem 8 metrů, patřící do čeledi citrusových stromů rodu routovitých (Rutaceae). Amyris nejčastěji roste na Haiti a Jamajce, v Západní Indii. Najdeme ho také v Guadeloupe, Střední Americe, Oceánii. Název tohoto stromu v překladu znamená "silně vonící", jeho dřevo se využívá k výrobě éterického oleje (také k výrobě nábytku) a jeho pryskyřice k vykuřování nebo jako přísada do lepidel. Dříve se zaměňoval se santalem, neboť jejich účinky i aroma si jsou velmi podobné. Éterický olej amyris se získává parovodní destilací drceného dřeva. Vůně éterického oleje amyris je balzámová, dřevitá, lehce připomínající vanilku. Složení esence obsahuje seskviterpenové alkoholy (70%) valerianol, 7-epi-alphaeudesmol, 10 epi-gamma-eudesol, alpha-eudesmol, gamma-eudesmol. Zbytek složení tvoří seskviterpeny beta-seskvifelandren, arcurcumen.  Používá se jako kultická, meditační náhražka santalu.

V kosmetice se používá hlavně jako součást výrobků péče o pleť, která je suchá a stárnoucí, ale také problematická, se sklony k zánětlivým reakcím. Regeneruje suchou kůži, vyhlazuje vrásky, zmírňuje a zesvětluje stařecké skvrny. Projasňuje pleť a sjednocuje její odstín, zároveň jí poskytuje dostatečnou hydrataci. Čistí ucpané póry a podílí se na celkovém zdraví kůže, eliminuje vznik zánětlivých ložisek. Je vhodný také pro pleť náročnou nebo ty, kteří trpí psoriázou, ekzémy. Amyris podporuje cirkulaci krve, čímž se výrazně podílí na obnově kožních buněk. Podporuje hojení jizev, snižuje jejich viditelnost. Lze jej přidat do směsí proti striím a celulitidě. Je účinný proti plísňovým infekcím. Éterický olej amyris má analgetické schopnosti, působí proti bolestem a uklidňuje.

Zlepšuje celkový stav a odolnost organismu. Mírní projevy infekcí urogenitálního a trávicího traktu. Normalizuje krevní tlak a je prospěšný pro činnost srdce. Zlepšuje cirkulaci krve, přidává se do mastí proti hemoroidům a křečovým žilám. V ženské alternativní medicíně se používá proti cystám. Uvolňuje dýchací cesty. Snižuje bolesti při DNĚ, artritidě. Protože působí antibakteriálně, má také konzervační účinky a napomáhá prodloužit životnost přírodní kosmetiky. Inhalace amyrisu navozuje klid a meditativní stavy, zbavuje stresu, zvyšuje kreativitu a intuici, pomáhá také při nespavosti. Zároveň funguje jako antiparazitikum. Není vhodný pro těhotné ženy, malé děti, používejte ho na pokožku vždy zředěný do rostlinného oleje, nepoužívejte ho vnitřně.

Produkty, ve kterých Amyris balsamifera najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: