Andělika lékařská (Angelica archangelica)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Děhel lékařský, angelika, anjelika, anjelička, děhel, děhyl, andělička, andělka, litvor, svatodušní koření, janoklika, kořen sv. Ducha, koření sv. Ducha, vybolen, smrtolno zelino

Botanický název archangelica je odvozen z latinského archangelus, což znamená archanděl. Andělika patří do čeledi miříkovitých. Je to statná dvouletá rostlina, délka jejích květních stonků přesahuje 2 metry. Pěstuje se především v Německu. Nejčastěji se používá kořen, v menší míře pak nať či semena. Andělika obsahuje silice a terpeny, hořčiny, třísloviny, tanin, pryskyřice, pektin, cukry, kyseliny, tzv. furanokumariny a další účinné látky. Ve středověku se využívala jako přírodní prostředek k odstranění jedů z těla. Vnitřně se užívá ve formě odvaru, prášku, tinktury a vinného macerátu, k vnějšímu použití slouží olej či koupele. Andělika je poměrně silně působící bylina, kterou by neměli používat lidé trpící zánětem ledvin a při žaludečních a dvanáctníkových vředech či při onemocnění střev. Opatrné by rovněž měly být těhotné a kojící ženy. Pozor na předávkování, které by mohlo mít neblahý vliv na nervovou soustavu. Andělika lékařská působí na pokožku a zvyšují její citlivost, spolu s UV paprsky může vyvolat fotosenzibilaci, případně kožní záněty.

Andělika napomáhá zlepšení činnosti žláz s vnitřní sekrecí, tlumí menstruační bolesti a příznaky migrény, stimuluje srdeční činnost, zpevňuje cévy. Kořen anděliky lékařské ulevuje při nadýmání, žaludečních potížích a revmatu. Má protikřečové účinky, podporuje tvorbu žluči, čistí krev a usnadňuje tvorbu moči a pocení. Andělika pomáhá při odhlenění dýchacích cest či při zánětech dutiny ústní. V podobě teplé koupele andělika posiluje při únavě a vyčerpání organismu a též při revmatismu. Napomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu. Tinktura z anděliky lékařské se užívá vždy před jídlem nebo k masáži unavených svalů. Olejem z anděliky lze mazat bolavé klouby, odvar se používá jako čaj, ke kloktání či obkladům, popřípadě se andělika svaří s vodou a přidává do koupelí. Andělika našla využití při výrobě kosmetiky - napomáhá zlepšovat metabolismus a hydrataci pokožky, působí protizánětlivě a zklidňuje pleť. Často je využívána do kosmetiky pro zralou pleť. Přidává se i do parfémů, sprchových a koupelových přípravků.

Produkty, ve kterých Andělika lékařská (Angelica archangelica) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: