Arabská guma (Gummi arabicum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Acacia, Gum arabic, klej, E414

Arabská guma je přírodní prostředek, který se používá v potravinářství, farmacii (potahování tablet), polygrafii, lakýrenství a kosmetickém průmyslu. Je to pryskyřice, tvořící se v kůře Akácie senegalské. Hlavním vývozcem arabské gumy je Súdán, arabská guma se sklízí ze stromů v Senegalu a Somálsku. Je známá také pod názvem klovatina, ale ten se používá spíše pro její tekutou formu (lepidlo).  Arabská guma je žlutá pryskyřičná hmota, po usušení má jantarové zabarvení. Funguje hlavně jako emulgační činidlo, zlepšuje vzájemnou návaznost látek v produktu. Pomáhá lépe smíchat navzájem velmi špatně mísitelné nebo nemísitelné ingredience jako je voda a olej. Tím pádem přispívá k lepší roztíratelnosti výrobku a podporuje jeho celkovou dobrou konzistenci. Zároveň funguje jako přírodní stabilizátor. Vykazuje antioxidační aktivitu, podporuje udržení dobré hydratace pleti. Najdeme ji v produktech péče o tělo (hlavně anti-agingové přípravky), pleť i vlasy, ale také jako součást dekorativní kosmetiky (např. řasenky, oční linky).

V potravinářství se pro arabskou gumu používá označení E 414. Nejčastěji ji najdeme v pochutinách jako zmrzlina, různé bonbony, žvýkačky nebo nealkoholické nápoje. Ale můžeme ji najít i v sýrech, majonézách, pomazánkách. Je velmi dobře rozpustná ve vodě. Obsahuje podstatné množství vlákniny, polysacharidy, glakoproteiny. 88 % arabinogalaktanu z arabino-galactan bílkoviny a 2 % glykoproteinů. Arabská guma je v potravinářství braná jako bezpečný prostředek a je povolená také v kojenecké výživě. Ve vyšší koncentraci způsobuje problémy zažívacího systému a může vyvolat průjmové stavy. Protože na sebe váže některé minerály, např. vápník a hořčík, může způsobovat horší vstřebávání těchto látek. V případě citlivějších jedinců působí jako alergen. Může dojít k reakci projevující se sennou rýmou, astmatem nebo vyrážkou. Produkty obsahující arabskou gumu by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Arabská guma je zdrojem přírodní, dobře rozpustné vlákniny, obsahuje jí nejméně 90%. Podporuje přirozené trávicí procesy, působí jako probiotikum. Používá se jako součást dietního režimu. Jako účinné antioxidační činidlo chrání buňky před působením oxidačního stresu, napomáhá jeho účinné regeneraci a poskytuje mu dostatečnou odolnost vůči zátěžovým faktorům. Podporuje účinné hojení zánětlivých reakcí v organismu, přispívá k vyloučení škodlivin z těla. Používá se pro snížení cholesterolu v krvi a při diabetu. Arabská guma se může míchat do vykuřovacích a meditačních směsí a jsou jí připisovány afrodiziakální účinky.  

 

Produkty, ve kterých Arabská guma (Gummi arabicum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: