Arálie vysoká (Aralia elata)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Prodara štíhlá, Aralia chinensis var. elata (Miq.) Lavallée, Dimorphanthus elatus, Japonská andělika, ralia spinosa var. elata (Miq.) Sarg.

Arálie vysoký (Aralia elata), česky Prodana štíhlá, je keř nebo menší strom, patřící do čeledi Araliaceae (Aralkovité), do které spadá celkem 68 různých rostlin. Dorůstá do výšky 5m, v důsledku složení půdy v určitých oblastech až 10 m. Vyskytuje se přirozeně ve východní Asii a v Rusku. Byl importovaný do USA, Velké Británie. Může být součástí ekosystému v nadmořských výškách až 2700 m. Jeho složené, tmavě zelené, na rubu šedé listy mohou dosahovat délky až 120 cm.  S přicházejícím podzimem listy žloutnou a následně se barví do purpurova. Mladé rostliny mají listy pouze nahoře, postupně se ale doplňují a větví do boku. Kůra stromu je šedá a trnitá. Kvete v srpnu drobnými žluto-bílými květy, sdruženými do formy laty (hroznovité květenství). Květy mohou dosahovat délky až 60 cm. Arálie v květu se může používat jako okrasný doplněk do floristických vazeb. Strom dává malé, černé, bobule o velikosti cca. 6mm, které nejsou jedlé. Mladé výhonky Arálie se v čínské a japonské kuchyni používají vařené na způsob chřestu nebo v syrové formě do salátů. Jsou bohaté na sacharidy, proteiny a vitaminy.

Aralia elata se používá také v tradiční čínské a japonské medicíně. Díky obsahu fenolových sloučenin je výborná pro podporu detoxikačních procesů, inhibici oxidace, eliminaci volných radikálů a mikrobiálního růstu. Jako léčivý prostředek se používá především kůra. Aralia elata působí jako analgetikum. Předepisuje se proti nadýmání, revmatoidní artralgii, diabetu, kašli, žloutence, při žaludečních vředech a některých typech rakoviny. V péči o pleť se používají výtažky z Arálie do produktů pro zralou, náročnou, suchou a sluncem poškozenou pokožku. Podporují její pružnost, pevnost a díky obsahu aminokyselin stimulují přirozenou tvorbu kolagenu. Listy Aralia elata jsou  zdrojem saponinů, které se mohou použít pro výrobu čisticí kosmetiky, osobní hygieny a eko čističů domácnosti.

Produkty, ve kterých Arálie vysoká (Aralia elata) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: