Atraktylis velkoúborný (Atractylodes macrocephala)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Bai Zhu, 白 术, Atraktylis velkohlavý, Bighead Rhizome, Rhizoma atractylodis macrocephalae, bílý Atractylodis

Atraktylis velkoúborný je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) dorůstající výšky 30-60 cm. Má vzpřímený a v horní části rozvětvený stonek, listy jsou eliptické. Květy mají tvar zvonků s purpurově červenou korunou a objevují se od července do září. Předmětem sběru je šedavě žlutý až šedavě hnědý kořen dlouhý až 13 cm, jež se sbírá v zimě. Nejprve je očištěn a pak sušen na slunci. Vůně kořene je jemná, chuť sladká, ale štiplavá. Bai Zhu má svůj původ v Asii - jeho domovinou je Mandžusko, Čína a Korea. Dnes se pěstuje zejména v čínské provincii Zhejiang. V kořeni Bai Zhu jsou obsaženy těkavé silice, např. α- a β-humulen, β-elemol, α-kurkumen, atractylon, atractylol či α- a β-eudesmol. K dalším obsahovým látkám patří polysacharidy, esenciální aminokyseliny, laktony - atraktylenolaktam, atraktylenolid I‒a II, provitamin A, vitamin B a C a inulin. Atraktylis je kontraindikován u jedinců se zraněním a velkou žízní či u osob se stagnací čchi, které trpí pocity rozrušení. Bai Zhu by se neměl kombinovat s léky při poruchách trávení - např. při vředech, refluxu či s přípravky používanými při poruchách krevní srážlivosti. Kořen Bai Zhu též není vhodné užívat spolu s diuretiky, protože by mohlo dojít k přílišnému odvodnění.

Kořen atraktylisu velkoúborného neboli Bai Zhu je už po dlouhá staletí využíván v TČM hlavně jako tonikum při celkovém oslabení organismu. Přidává se do různých směsí určených pro posílení čchi. Díky svým účinkům je rovnocennou léčivou rostlinou k ženšenu. Sušený kořen působí příznivě při nadýmání, průjmu či zácpě a v případě nedostatečnosti žaludku, střev, jater, ledvin a sleziny. Bai Zhu zabírá při nevolnosti, nechutenství, zvracení nebo úbytku hmotnosti, snižuje hladinu krevního cukru. Atraktylis podporuje funkci ledvin, má močopodné účinky, využívá se při otocích a bolestech dolních končetin i při svalové slabosti. Snižuje zahlenění organismu a podporuje vykašlávání. Četné studie prokázaly, že esenciální oleje obsažené v této rostlině působí protizánětlivě ve všech případech infekcí zažívacího ústrojí včetně žaludečních vředů. Tyto oleje dokonce zabraňují růstu nádorových buněk, zejména při karcinomu jícnu. Bai Zhu zabraňuje nadměrnému pocení, odstraňuje ranní nevolnosti během těhotenství, brání potratu a má mírně sedativní účinek na plod. Atraktylis zmírňuje alergické projevy, eliminuje bolesti kloubů a celkově dodává energii. Z pohledu TČM se dá využít i při anémii, chronické bronchitidě, zánětu močového měchýře a ledvin, nefritidě či při poruchách trávení u kojenců.

Produkty, ve kterých Atraktylis velkoúborný (Atractylodes macrocephala) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: