Badiaga fluviatilis

  • Skupina: Čistě přírodní látky
  • Další názvy: Ephydiata fluviatilis, houba říční, vodní houba, Spongilla fluviatilis, badiaga badyaga, bodyaga, fresh-watter sponge

Badiaga fluviatilis je sladkovodní houba z čeledi Rohovitých (Demospongiae). Je známá spíše pod názvem Ephydiata fluviatilis nebo Spongilla fluviatilis. Název Badiaga je používán na území Ruska, kde je nedílnou součástí tradiční lidové medicíny. Vyskytuje se ve sladkovodních jezerech, nádržích nebo řečištích. Vytváří kolonie přichycené na kamenech nebo větvích pod vodou do hloubky 2 m. Její kolonie mají různou velikost a mívají keříčkovitý tvar, šedozelené nebo hnědozelené zbarvení. Organizmus Badiaga fluvialis filtruje vodu a zachytává prvoky a vodní plankton, kterými se živí. Obsahuje drobné křemičité jehličky, které plní funkci vnitřní kostry. Její sběr probíhá na podzim a používá se v sušeném stavu. Díky obsahu mikroskopických jehliček oxidu křemičitého má místně dráždivý a zahřívací účinek, podporuje prokrvení a regeneraci buněk. V léčitelství se používá jako prostředek na urychlení hojení podlitin a modřin, na které se aplikuje ve formě prášku smíchaného s vodou. Prášek rozmíchaný s olejem se vtírá na bolestivá místa také při neuralgických bolestech a revmatu. Při dlouhodobém či nadměrném používání nebo větší citlivosti však může způsobit podráždění pokožky.

Pro své prokrvující účinky a příznivý vliv na vstřebávání modřin a otoků bývá součástí krémů, balzámů a gelů pro urychlení hojení podlitin. V kosmetice bývají využívány také její přirozené peelingové schopnosti. Ale také hraje roli při prevenci a odstranění lupů, a ošetření suché a svědivé pokožky hlavy. V současnosti se kromě vnějšího použití uplatňuje sušený a rozemletý prášek z organizmů Badiaga fluviatilis také jako součást homeopatických léků. Na poli klinické homeopatie se používá hlavně pro regulaci bolestí hlavy, léčbu očních infekcí, při bolestech očí, pro mírnění otoků krku, při dýmějích, katerech, cyrhóze jater, senné rýmě, hemeroidech, při revmatismu, černém kašli a pro léčbu pohlavních chorob (syfilis). Předepisuje se vnitřně také při suché, podrážděné, zanícené, svědivé pokožce. Pomáhá při žaludečních nevolnostech, bolestech břicha v jaterní oblasti, kataru střev, zácpě, při zánětech močového systému. Uvolňuje dýchací cesty, odhleňuje, eliminuje nadměrné bušení srdce. Snižuje viditelnost jizev a podlitin. Podporuje klidný spánek a bojuje proti nočním křečovým stavům.

 

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: