Bakopa drobnolistá (Bacopa Monnieri)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Brahmi, Saraswata, Herb of Grace, Water hyssop, Aindri

Brahmi (Bacopa Monniei), která je spíše známá jako brahmi je nedílnou součástí ájurvédy. Jedná se o vytrvalou bylinu, rostoucí v Asii, Indii, na Srí Lance, v Nepálu, Číně. Je to plazivá rostlina s drobnými, voskovitými kulatými zelenými listy, kvetoucí jemnými bílými nebo světle fialovými kvítky. Roste do výšky 25 cm.  Bakopa drobnolistá je nedílnou součástí ájurvédského lékařství. Používá se jako nervové tonikum, pro lepší paměť, při duševní nerovnováze. Řadíme ji do skupiny rostlin, které se říká „medhya rasayana“ a jedná se o byliny, regenerující mentální funkce. Zlepšuje kognitivní schopnosti, zvyšuje syntézu bílkovin v centru dlouhodobé paměti, lze jí úspěšně zmírnit Alzeheimerovu či Parkinsonovu chorobu a projevy demence. Bacopa monnieri zároveň působí jako účinné sedativum a obsahuje antiepileptické látky, je používána jogíny při meditacích, a podporuje kvalitní spánek. Zlepšuje pohotovost reflexů, je vhodná pro studenty v době zkouškového období anebo i pro pacienty po mozkové příhodě. Bakopa obsahuje flavonoidy, vápník, fosfor, železo a bekosidy.

Bacopa monnieri má velmi prospěšné účinky na kůži celého těla včetně hlavy, používá se na podporu zdravého růstu vlasů. Jako bezpečná doba užívání se uvádí 3-4 měsíce. U těhotných a kojících žen je Bacopa brána jako bezpečná ke krátkodobému užívání v rozmezí 2-4 týdnů. Neměli by ji užívat lidé se zpomalenou srdeční frekvencí. Nemusí být dobře snášená pacienty s problémy žaludku a žaludečními vředy. Při předávkování se objevuje sucho v ústech, bolesti hlavy, závratě, nevolnost a podráždění pokožky. Při dodržování doporučeného dávkování jde o bezpečný potravinový doplněk. Pokud máte jakékoli pochybnosti ohledně užívání, poraďte se s odborníkem na alternativní medicínu.

Antioxidační potenciál Bakopy drobnolisté ji činí výborným prostředkem nejen pro péči o lidské zdraví. Její účinky jsou vysoce ceněny v každodenní kosmetické péči. Využívá se v ájurvédě pro péči o vlasy a pokožku hlavy. Prášek z Bakopy obsahuje saponiny, které účinně čistí pokožku i vlasy. Může se přidávat do různých pleťových, tělových i vlasových masek. Má velmi dobré antioxidační účinky, podílí se na ochraně buněk před působením oxidačního stresu, napomáhá jejich účinné obnově. Jeho anti-agingová aktivina napomáhá udržet pleť hladkou, vypnutou a eliminuje viditelnost vrásek. Bakopa drobnolistá je výborným prostředkem pro ošetření všech typů pleti včetně suché, stárnoucí a náročné pokožky, podporuje její hojení, snižuje svědění kůže. Tonizuje ji a udržuje její vyrovnanou hydrataci. Ve vlasové péči vyživuje pokožku hlavy a používá se nejen jako mycí prostředek, ale také jako aktivní bojovník proti padání vlasů.

 

Produkty, ve kterých Bakopa drobnolistá (Bacopa Monnieri) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: