Banksia serrata

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: banksie, Old Man Banksia, Saw Banksia, Saw-tooth Banksia

Banksia serrata je stálezelený strom, rostoucí do výšky 16 m, pochází původně z Austrálie, roste v okolí Queenslandu podél pobřeží,  v Tasmánii. Patří do čeledi Protaeceae (Proteovité). Byl pojmenován po Siru Josephu Banksovi (1743-1820), který sbíral v roce 1770 jako první Evropan vzorky těchto rostlin. Existuje více druhů Banksií, ale jsou rozesety po různých částech Austrálie a mají specifická místa výskytu. Existuje jen velmi malý počet druhů, společných pro  východní a západní Austrálii. Banksia serrata Má drobivou, šedou kůru. Listy jsou tmavě zelené, podlouhlé, drsné, na okrajích ozubené, 5-20 m dlouhé, 15-40 mm široké, jejich vrchní část je zkrácená, zaoblená. Kvete od ledna do června 7-15 cm dlouhými štětinovými květy. Hlavy květů se skládají ze stovek (někdy tisíců) drobných částí, seskupených do dvojic. Květy Banksia serrata jsou krémové. Barva květů jiných druhů banksií se obvykle pohybuje od žluté po červenou. Plody Banksia serrata) jsou tvrdé a dřevité, a jsou často seskupeny do kuželovitého útvaru. Chrání plochá, podlouhlá semena před snězení zvířaty a před požárem. U mnoha druhů banksií se plody neotevřou, dokud nebudou úplně vysušeny. Roste v sušších lesích nebo na pískových dunách.

 Banksie jsou zaznamenány na seznamu ohrožených druhů rostlin. Banksie se pěstují hlavně jako okrasné stromy. Květy stromu Banksia serrata produkují velké množství nektaru a jsou proto vyhledávaným zdrojem potravy nejen hmyzu, ale i mnoha obratlovců - různých druhů ptáků, netopýrů, kaloňů či vakoveverek. Extrakt z Banksia Serrata se používá v alternativní medicíně a kosmetice. Na poli kosmetiky představuje výborný zdroj látek s antioxidačním působením. Je vhodný jako součást anti-agingových produktů, ale také výrobků, určených pro suchou, náročnou, popraskanou a k poškození náchylnou pokožku. Podporuje dobré hojení prasklin, zlepšuje její pevnost a pružnost, činí ji odolnou proti škodlivým vlivům. Chrání kožní buňky před působením oxidačního stresu a předčasným stárnutím.  Podporuje vyrovnanou hydrataci pleti a zabraňuje jejímu vysoušení, změkčuje, zjemňuje. Mírní viditelnost vrásek a podporuje přirozenou tvorbu kolagenu.

Tinktura z Banksia Serrata je používána také na poli alternativní terapie, kde se přidává do australské obdoby Bachových esencí. Je vhodná pro lidi, kteří jsou v jádru zodpovědní a pracovití, ale zklamaní, frustrovaní, sklíčení, mají tendence ke stagnaci, jsou unavení životem a mají problém se vyrovnat s překážkami. Hodí se pro lidi flegmatické, uzavření do sebe, s nedostatkem vitality a motivace. Používá se také pro zmírnění chrápání, po mozkové mrtvici, při nervovém zhroucení nebo vyhoření. U žen může pozitivně ovlivnit negativní pocity při klimakteriu. Banksia Serrata podporuje přijetí jiné životní perspektivy, dodává energii a nadšení, jejím motem může být: Změním svůj život. Může se používat samostatně nebo jako součást směsí.

 

Produkty, ve kterých Banksia serrata najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: