Barleria (Barleria prionitis)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Bezlapačka, Porcupine flower, Saireja, Kolinta

Barleria prionitis (česky bezlapačka) je rostlina z čeledi paznehtíkovitých (Acanthaceae).  Jedná se o stálezelený malý keř, dorůstající do výšky 1,7 m. Její listy jsou eliptické až podlouhlé,  vyztužené 5-20mm dlouhými hřbety. Barleria prionitis kvete žlutými, kalichovými, vzpřímenými květy. Dává plody ve formě dvojvláknové, vejčitě kopinaté tobolky, která je až 20 mm dlouhá. Tento druh je rozšířen hlavně v tropických oblastech Indie, na Srí Lance, Malajsii, Indonésii, Číně, Africe (jižní a jihovýchodní) aj. Vyskytuje se v lesích, pastvinách, skalních výchozech, podél cest a vodních toků. Pěstuje se také jako okrasná rostlina.

Barleria je rostlinou prionitis, která v tradiční indické medicíně (ájurvédě) slouží k mnoha léčebným účelům. Používá se celá rostlina, především však kořeny, listy, kůra, a také květy (v závislosti na účelu léčby). K hlavním účinným látkám patří iridoidy (zejména barlerin). Rostlina má antimikrobiální, antioxidační, antihepatotoxické, antistresové, protizánětlivé, diuretické a analgetické účinky. Barleria prionitis je lékařsky významný obsahem glykosidů, saponinů, flavonoidů, steroidů a taninů. Listy a květy jsou bohaté na draselné soli. V léčitelství je využívaná pro svou antibakteriální a antifungální aktivitu. Její extrakt se využívá pro eliminaci výskytu dvou kmenů Candidy albicans a orální patogenní houbě Saccharomyces cerevisiae. Díky obsahu glukosidů vykazuje také velmi dobrou antivirovou aktivitu. Rostlinný extrakt má silné antioxidační a anti artritické účinky. Působí diureticky a potopudně, napomáhá odplavování nečistot z děla. Zastavuje průjem.

Barleria pomáhá při respiračních onemocněních (i u dětí), při léčbě kožních problémů, při otoku uzlin a neurologických potížích. Zmírňuje horečky a bolesti kloubů. Používá se také při revmatismu, žloutence, problémech s játry, vodnatelnosti. Snižuje otoky a hladinu glukózy v krvi. Podporuje celkovou obranyschopnost organismu a mírní jeho zánětlivá onemocnění. Výtažky z Barlerie prionitis se přidávají do přípravků ústní péče (ústní vody, zubní pasty). Pomáhají předcházet zubnímu kazu a zánětu dásní, ulevují od bolesti zubů. Díky svým antiseptickým účinkům se přidávají i do tělové a vlasové kosmetiky, kde podporují zdraví kůže a vlasovou pokožku. Snižují výskyt infekčních ložisek, napomáhají zajizvení a poskytují dobrou podporu hojení a regeneraci poškozené kůže. Díky antioxidační aktivitě napomáhá zachování mladistvého vzhledu pleti, snižuje známky předčasného stárnutí, přispívá k eliminaci viditelnosti vrásek.

Produkty, ve kterých Barleria (Barleria prionitis) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: