Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Bazalka vonná

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá, aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Laminaceae). Bazalka se používala v minulosti nejen pro léčivé účely, ale také jako součást starých kultů. Botanické jméno bazalky "Ocimum" je odvozeno z řeckého slova "okimon", což znamená zápach. Bazalka  byla považována za olej králů (basileus znamená řecky král). Původně pochází Indie, v Evropě se rozšířila v 16. století a stala se součástí bylinkových zahrad, tradičního lidového léčitelství i evropských kuchyní. Dorůstá do výšky 1 metru, kvete od srpna do září bílými až fialovými květy. Bazalka obsahuje prospěšné vitaminy C a A, a minerály hořčík, draslík, železo a vápník.  Z aromatických listů bazalky se získává parovodní destilací éterický olej.  Éterický olej bazalka má na 36 chemických složek, obsahuje např. linalool (až 45%), methyl-chavikol, eugenol, limonen, citronellol, kafr, naftalen, myrcen, a-pinen, beta-karyofylen, limonen, myrcen, kamfen, naftalen, karyofylen a valencen. Má silný léčivý potenciál pro tělo i ducha. Z důvodu hormonální aktivity není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do deseti let věku.

V kosmetice se bazalka používá pro ošetření pokožky i vlasů. Napomáhá hojení poškozené a zanícené kůže, zabraňuje šíření infekčních ložisek, snižuje produkci kožního mazu. Podporuje dobré hojení a zajizvení, je vhodná při akné, ekzémech, lupénce nebo dermatitidě. Přirozeně zlepšuje odolnost pokožky proti poškození, v přírodní kosmetice působí jako mírný konzervant a baktericidní přípravek. Ve výrobcích působí protizánětlivě, díky obsahu vitaminu C se podílí na tvorbě kolagenu. Chrání buňky před působením oxidačního stresu a působí preventivně proti projevům předčasného stárnutí. Napomáhá udržet pružnost a pevnost pokožky, odstraňuje černé tečky. Lze ji aplikovat také na opary, včetně pásového. Díky tomu, že stimuluje funkce krevního oběhu je výborná proti padání vlasů, snižuje výskyt lupů a svědění pokožky hlavy, má potenciál pro eliminaci předčasných šedin. 

V lidovém léčitelství a aromaterapii se bazalka používá pro snižování stresových stavů a depresí nebo úzkostí, pro posílení paměťových funkcí při Alzheimerově chorobě. Zlepšuje přirozenou imunitní odolnost těla i mysli. Bazalka je vhodná při průjmových onemocněních, pro vyčištění respiračního traktu, protože podporuje vykašlávání a odhlenění. Poskytuje úlevu od bolestí při revmatu nebo DNĚ, napomáhá zachování přirozeného trávení a vylučování, mírní žaludeční potíže, snižuje horečnaté stavy, působí močopudně a potopudně a napomáhá tak vyloučit z těla škodliviny. Je vhodná také pro vyrovnání hormonální hladiny u žen, poskytuje plevu při bolestivé menstruaci a napomáhá celkové pohodě v období klimakteria. Vyvolává opožděnou periodu. Působí proti křečím.

 

 

Produkty, ve kterých Bazalka pravá (Ocimum basilicum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: