Bedrník anýz (Pimpinella anisum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Anýz vonný

Pimpinella Anisum je bylina z čeledi Miříkovitých (Apiaceae), pochází původně z Orientu. Dnes se pěstuje hlavně ve Středomoří, v USA, Indii, ale také v dalších částech světa s vlhkým, teplým podnebím. Má válcovitý, směrem nahoru rozvětvený stonek. Anýz kvete jemnými, bílými, paprskovitými květy. Spodní listy jsou řapíkaté, nejsou dělené, mají zubatý okraj. Pimpinella anisum dává 3-5 mm dlouhé šedozelené plody. K léčivým a kulinářským účelům se koncem léta sklízejí hnědé okolíky. Z plodů anýzu se získává parovodní destilací éterický olej. Jeho hlavními složkami jsou anetol (80-90%), aldehydy, kyselina anisová, kyselina máselná, kyselina propionová, kyselina myristová, acetofenon, pinen, limonen a methyl chavikol. Má teplé, pikantní, sladké aroma. Z plodů anýzu se mohou také získávat  alkoholové nebo olejové maceráty. Anýz se používá jako složka kosmetických produktů, ve fytotherapii, jako součást potravinových doplňků, v parfemářství a také jako součást potravinářské produkce a lihovarnictví. Nejznámějším alkoholickým nápojem, jehož je součástí, je nápoj prokletých básníků „Zelená víla“ neboli Absinth.

Anýz je na poli kosmetiky používán ve formě extraktu jako součást zubních past a ústní hygieny. Díky obsahu anetholu je vhodný pro ošetření kožních plísní jako je Candida albicans i další druhy včetně alternaria, aspergillus, cladosporium, fusarium a penicilin. Anýz byl svého času používán proti vším. Je toxický pro hmyz, malá zvířata a ptáky. V léčitelství se éterický olej anýz při astmatických stavech, menstruačních potížích, působí jako hormonální olej. Zlepšuje trávicí a zažívací procesy. Při větších dávkách působí jako narkotikum, zpomaluje dýchání a činnost krevního oběhu. Může vyvolat podráždění u některých typů pokožky. Není vhodný k používání v těhotenství, při kojení a u malých dětí do deseti let. Anýzový esenciální olej by neměly používat ženy, které jsou pod hormonální terapií anebo užívají antikoncepci. Je zakázaný u onkologických pacientů, u žen trpících myomy, endometriózou, rakovinou prsu, vaječníků nebo dělohy.

Anýzové plody jsou vhodné do čajů proti nespavosti. Využívají se jako narkotikum a sedativum i proti nočním můrám a běsům. Pomáhají také při epilepsii, mají zklidňující charakter a uvolňují nervové napětí. Anýz působí protikřečově, uvolňuje dýchací cesty, podporuje přirozené trávicí a vylučovací procesy. Pomáhá při artritidě, desinfikuje. Ničí bakterie kmenů Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Escherichia coli a Corynebacterium ovis. Pokud je použit v malých dávkách, stimuluje a posiluje srdce a podporuje činnost krevního oběhu. Působí  proti infekcím a sepsi, pomáhá lepšímu zacelování ran. Je močopudný a potopudný a zabraňuje městnání vody v těle. Stimuluje chuť k jídlu.

Produkty, ve kterých Bedrník anýz (Pimpinella anisum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: