Beluta železná (Mesua ferrea)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: indický růžový kaštan, železné dřevo, Ceylon Ironwood, Nahor, Nāg champa, Nagasari, Herhse, Nageswara, Champeryah, Iravam, Naga Kesar, Narmishka, Penaga, Lenggapus

Beluta železná je druh pomalu rostoucího,stálezeleného stromu z čeledi kalabovitýc (Calophyllaceae), který dorůstá výšky 30-45 m. Má hustou, kuželovitou korunu. Pěstuje se pro svou zdobnost a kvůli tvrdému dřevu tmavě červené barvy. Listy beluty jsou úzké, podlouhlé, kopinaté a mají modrošedou až tmavě zelenou barvu. Mladé listy jsou červené až nažloutle růžové, později zelené. Oboupohlavné květy beluty mají bílou barvu a silně voní. Plody jsou kulovité tobolky s 1-2 hnědými semeny. Zralý plod připomíná kaštan. Když je kůra stromu poraněna, vytéká bílá, aromatická pryskyřice. Beluta železná pochází z tropické části Srí Lanky, Indie, jižního Nepálu, Barmy a Thajska. Roste však i na Filipínách, Sumatře a v Malajsii. V Indii, např. v oblasti východních Himálají se objevuje až v nadmořské výšce 1500 m.n.m. Jedná se národní strom Srí Lanky a posvátný indický strom. Květy, listy, semena a kořeny beluty jsou využívány do léčivých bylinných přípravků zejména v Indii a Malajsii. Především se však k léčebným účelům používají olejnatá semena a aromatické květy. Semena obsahují až 76 % nažloutlého oleje, který je nepoživatelný, ale je využíván průmyslově. Součástí tohoto oleje jsou kyseliny linolová, stearová a arachidonová. Výtažky z květů by neměly užívat těhotné ženy, protože by mohly vyvolat předčasný porod.

Semena beluty železné jsou známa jako jedlé "surli" ořechy. Aby se mohly konzumovat, musí být dobře uvařeny. Směs z rozemletých jader a oleje ze semen se využívají jako obklad na rány a zastavení krvácení. Olej eliminuje svědění, pomáhá při svrabu a dalších kožních problémech. Rovněž zbavuje lupů a napomáhá úlevě při revmatismu. Plody beluty jsou stimulující, květy působí astringentně, stahují a mají dobrý vliv na žaludek. Extrakt z květů je využíván při amébové dyzentérii, infekčním, parazitárním střevním onemocnění způsobeným měňavkou Entamoeba. Květy beluty mají antibakteriální vlastnosti. Čerstvé květy zlepšují trávení a pomáhají při kašli, sušené květy ulevují při krvácivých hemoroidech. Beluta železná dále pomáhá snižovat bolest, blahodárně působí při horečce, podrážděnosti, ulevuje při bolestech kloubů a artritidě a zlepšuje stav pokožky. Tuto rostlinu využívá TČM i ajurvéda. Kromě amalaki, bylin a koření je beluta obsažena v ajurvédské výživné marmeládě Chavanprash. Květy se pro svou vůni používají v parfumerii, přidávají se do mýdel a kadidla. Jsou rovněž používány k barvení, dávají se do vonných polštářků a jsou součástí kosmetických přípravků.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: