Benedikt lékařský (Cnicus benedictus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: čubet benedikt, Centaurea benedicta, Carbenia Benedicta, Carduus benedictus, Holy Thistle, Blessed Thistle
Benedikt lékařský patří do rodu Astraceae (hvězdicovité) Je to jednoletá, okolo 50 cm vysoká, bohatě rozvětvená bylina se vzpřímenou lodyhou a chlupatými pichlavými listy, která vzhledem připomíná bodlák. Kvete žlutými květy v období od května do září. Pochází z oblasti Středomoří a přední Asie, kde roste ve volné přírodě. Nejlépe se mu daří na slunných místech v orné půdě, ale také v půdě kamenité. Ve střední Evropě se už po staletí pěstuje v zahradách jako léčivá bylina. Je tradiční bylinou středověkého lékařství, v 16. století byl jednou z hlavních rostlin, používaných proti moru. Její latinský název je odvozený od řeholního řádu mnichů Benediktinů, kteří ji pěstovali v klášterních zahradách (benedictus je latinsky požehnaný). Ze semen Bělotrnu kulatohlavého se lisuje jedlý olej, který se používal při nedostatku jiných zdrojů pro lisování olejů. Dalšími částmi, které se mohou konzumovat, jsou jeho mladé listy a květenství, sklizená před rozkvetením, které byly používány jako náhrada artyčoku. Kořen se používal vařený. Přidává se rovněž do některých žaludečních likérů (benediktýnka).
Léčivá síla Benediktu lékařského spočívá hlavně v obsahu hořčin, saponinů, tříslovin a silic. Hořčiny jsou významným činitelem při podpoře trávicích funkcí a celkové detoxikaci organismu. Hořčiny představují velmi účinné látky hořké chuti, které napomáhají zvýšené tvorbě trávicích šťáv a enzymů, mírní záněty zažívacího a trávicího traktu a působí proti průjmům. Zlepšují činnost jater, žlučníku i žaludku. Byliny s obsahem hořčin působí močopudně a potopudně, svíravě. Nejvíce používanou léčivou částí Benediktu je nať, která se sbírá na začátku kvetení. Infuze z celého Benediktu lékařského se používala jako antikoncepční prostředek a při potřebě stimulovat zdravou chuť k jídlu a proti nadýmání. V současné době se o Benediktu mluví jako o jedné z bylin pro léčbu anorexie a používá se pro výrobu homeopatik. Sušená bylina se míchá do čajových směsí, protože samotná nemá příliš dobrou chuť, vyrábějí se z ní také lihové tinktury a bylinné kapsle. Rostlina se externě používá při léčbě ran a vředů, odvar z Benediktu lze využít i zevně na omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Nadměrné dávky Benediktu lékařského vyvolávají nevolnosti a zvracení. Bylina není vhodná pro těhotné ženy.