Bisfenol A

  • Skupina: Fuj
  • Další názvy: BPA

Bisfenol A je chemická průmyslová látka, která se využívá na výrobu plastů, konkrétně polykarbonátů a epoxidových pryskyřic. Připravuje se chemickou reakcí fenolu s acetonem v kyselém prostředí. Z polykarbonátů se vyrábějí např. barely s vodou, plastové příbory, kojenecké lahve, dózy na potraviny a podobně. Epoxidovými pryskyřicemi se potahují vnitřní strany plechovek, konzerv, víček od lahví atd. Bisfenol A se může nacházet i na účtenkách, na jízdenkách veřejné dopravy a parkovacích lístcích. Všichni výrobci, dovozci a dodavatelé musejí od 1. března 2018 označit výrobky, ve kterých je Bisfenol A jako výrobky toxické pro reprodukci.

Největším zdrojem BPA jsou pro lidské tělo potraviny, které jsou právě uchovávány ve zmiňovaných nádobách. Potraviny přicházejí přímo do styku s Bisfenolem A, protože se z povlaků a plastových lahví uvolňuje.

Jedná se o toxickou dráždivou látku, která působí negativně na reprodukci člověka. Bisfenol A totiž dokáže napodobit hormon estrogen, čímž narušuje přirozenou hladinu hormonů a může tak ohrozit vývoj plodu, miminek i dětí. Má účinky na mozek a srdce. Některé studie zase prokázaly souvislosti mezi vystavení BPA a zvýšeným rizikem rakoviny. Má negativní účinky na fungování imunitního systému a nervovou soustavu člověka. EU a další světové země zakázaly výrobu kojeneckých lahví z Bisfenolu A, avšak naše tělo jemu může být vystaveno každý den.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: