Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Borovice lesní (Pinus silvestris) je stálezelený jehličnatý strom, který roste do výšky až 40 metrů, jehlice jsou dlouhé 4-6 cm. Pochází ze severu Evropy a v Ruska, postupně se rozšířila i do dalších míst na světě, včetně Ameriky a Kanady. Z borovicového dřeva se v minulosti vyráběl nábytek, rámy, panely, podlahy, dýha, lodní stěžně.  Staří Egypťané jedli borovicová semena zapečená do chleba. Z borovice lesní, ale také z jejích šišek a větviček se destiluje pomocí parovodní destilace éterický olej, nejkvalitnější esence ale pochází pouze z jehličí. Jeho obsah tvoří alfa-pinen, kterého je kolem 34,7 % z celkového složení, limonen, beta-pinen, kamfen, bornyl acetát, terpinolen, para-cymen. Vůně borovicové esence je sladká, mírně balzámová, svěží, zelená, dřevitá. Éterický olej borovice není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti do deseti let věku, dále osoby s poruchami ledvin. Z borovicové pryskyřice se získává terpentýnový olej, který je tradičním léčivým prostředkem pro snižování bolestí kloubů a svalů. V čínské medicíně je borovice brána jako stimulant životní energie čchi.

Éterický olej borovice lesní je využíván jak v produkci kosmetiky, tak drogerie, obzvlášť té úklidové. Je přirozeným osvěžovačem vzduchu, působí jako antimykotikum a antibiotikum a napomáhá hubit bakterie. Přidává se s oblibou do DIY čističů pro domácnost (na skla, koupelny, spotřebiče, hrnce a pánve, podlahy, koberce a do odpadkových košů), do domácích parfémů, odpuzuje blechy, působí jako deodorant do bot, lze jej použít jako desinfekční prevenci před onemocněním. V kosmetice se borovicový éterický olej používá hlavně do přípravků pro problematickou pleť, protože reguluje infekce a stabilizuje stav náročné pleti. Obsahuje vitaminy A a C, které se výrazně podílí na ochraně kožních buněk vůči působení oxidačního stresu. Snižuje viditelnost vrásek a strií, napomáhá dobrému hojení pokožky a jejímu zajizvení. Vypíná pleť a dodává jí mladistvý vzhled. Má také protiplísňový účinek. Může se přidat do produktů pro ošetření lupénky, ekzémů, vředů. V šamponech působí jako antiparazitikum proti vším. V aroamterapii se borovice lesní používá jako antidepresivum a relaxační prostředek pro eliminaci stresu.

V lidovém léčitelství se používá buď esenciální olej z borovice lesní, její maceráty, tinktury nebo výluhy z jehličí. Je významná jako antibiotikum a snižuje infekce např. močového traktu. Zlepšuje průchodnost dýchacích cest, odhleňuje, podporuje činnost krevního oběhu. Působí potopudně a močopudně, napomáhá odvádět z těla přebytečné tekutiny a tak zabraňuje otokům. Mírná zánětlivá onemocnění trávicího traktu, podporuje přirozené vylučování žluči a metabolické procesy. Používá se pro ošetření křečových žil, při migrénách hormonálního původu.

 

Produkty, ve kterých Borovice lesní (Pinus sylvestris) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: