Bříza tuhá (Betula lenta)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: černá bříza, bříza habrolistá, sweet birch, black birch, mahogany birch, cherry birch, Betula carpinifolia

Bříza tuhá je nenáročný opadavý listnatý strom vysoký do 20 m. Zamlada má hladkou, červenohnědou a vonnou kůru, která je u starších stromů, na rozdíl od břízy bělokoré téměř černá a rozpraskaná na hrubé pláty. Listy vyrůstají střídavě, mají vejčitý tvar s pilovitými okraji a jsou poměrně velké (až 10 cm dlouhé). Samčí jehnědy vyrůstají na koncích větví, jsou svěšené a dlouhé asi 4 cm. Samičí květenství jsou menší, květy vyrůstají v trojicích a jsou opylovány větrem. Plody jsou dvoukřídlé nažky. Bříza tuhá pochází z východních oblastí USA a Kanady, kde patří mezi běžné dřeviny. V Evropě včetně Česka bývá občas pěstována v okrasných parcích a botanických zahradách.

Z listů břízy tuhé obsahujících glykosid gaultherin se v minulosti destilací získávala silice obsahující methylsalicylát, který dráždí pokožku a sliznici, čímž zvyšuje místní prokrvení, rozšiřuje cévy, a tím urychluje léčbu zánětlivých procesů. (Dnes se vyrábí synteticky.) Původní obyvatelé Ameriky používali listy, mladé větvičky či kůru břízy tuhé k léčení průjmů, při nachlazení, horečce, bolesti a jako tonikum. Míza je velmi sladká, lze z ní vyrobit sirup. Dřevo břízy tuhé je tvrdé, pružné a na vzduchu získává tmavý odstín, proto bývá využíváno jako levná náhrada mahagonu na výrobu nábytku a různých potřeb do domácnosti i jako palivo. Z kůry (případně i dřeva) se vyrábí esenciální olej, který má výraznou kafrovo-mentolovou nasládlou vůni a používá se např. jako přísada do masážních olejů při bolestech zad nebo svalů a prochladnutí.

Produkty, ve kterých Bříza tuhá (Betula lenta) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: