Brukev zelná (Brassica oleracea)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Brassica Oleracea Acephala (kale) Leaf Extract / Brassica Oleracea Acephala Powder / Brassica Oleracea Capitata (Cabbage) Leaf Extract / Brassica Oleracea var Acephala 50mg / Brukev zelná / brokolice

Brukev zelná je dvouletou rostlinou z čeledi brukvovitých, se kterou se můžeme setkat především v oblasti Středozemního moře a západní Evropy, odkud také pochází. Je přímým předkem košťálové zeleniny, jako je květák nebo brokolice. Preferuje sušší půdu a může dorůstat výšky až dvou metrů. Má vysoký stvol, ze kterého vyrůstají květy žluté barvy. Z brukve se využívají hlavně listy, například v kuchyni, kde se konzumují jak v syrovém stavu jako přísada do salátů, tak se tepelně upravují.

Listy jsou zdrojem glykosidů, karotenoidů, vitaminů C a skupiny B a dále také draslíku, vápníku, hořčíků nebo železa. V brukvi najdeme také různé typy aminokyselin. Brukev má své místo také v tradičním léčitelství. Používá se při různých žlučníkových potížích nebo onemocněních jater. Šťáva z listů je prostředkem pro ošetření žaludečních vředů, které pomáhá hojit. Vzhledem k tomu, že brukev přispívá k detoxikaci jater a ledvin, její užití je vhodné také při kožních onemocněních.

Produkty, ve kterých Brukev zelná (Brassica oleracea) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: