Carvone

  • Skupina: Fajn
  • Další názvy: Karvon, 2-methyl-5-(prop-1-en-2-yl)cyklohex-2-en-1-on

Carvone je organická sloučenina řadící se do skupiny terpenů. Přirozeně se vyskytuje v mnoha esenciálních olejích, ale i například v oleji ze semen kmínu, máty či kopru. Existuje v podobě dvou enantiomerů (R a S konformaci). Oba enantiomery se používají jako výchozí materiály pro syntézu komplexních terpenů. Mají podobu bezbarvé až světle nažloutlé kapaliny. Carvone je obecně považován za bezpečnou přírodní látku, jen ve velmi vysokých koncentracích může vyvolat alergickou kožní reakci. 

R-Carvone se využívá v aromaterapii či alternativní medicíně a má příjemnou mátovou vůni. Je možné jej extrahovat z mátového oleje a synteticky jej lze připravit ze sloučeniny limonenu. Používá se v potravinářství k ochucení žvýkaček a mátových bonbónů. V kosmetice najde využití jako vonná přísada do produktů osobní péče, jako jsou sprchové gely, šampony, krémy apod. Může rovněž maskovat nepříjemnou vůni jiných složek v produktu. 

S-Carvone se vyskytuje méně a v průmyslu se prakticky nevyužívá, nicméně prokázal supresivní účinek proti přírůstku hmotnosti vyvolanému dietou s vysokým obsahem tuků (testováno na myších). Jediným významnějším využitím dle zdrojů je prevence předčasného klíčení brambor během skladování. S-Carvone je hlavní složkou kmínového oleje a získává se jeho frakční destilací. 

Produkty, ve kterých Carvone najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: