Čekanka obecná (Cichorium intybus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: cikorka, cikorie, čaganka, čekanec, koření sv. Petra, koření kozího cecku, německá káva, pocestník, podražník, čakanka obyčajná, chicory
Čekanka obecná je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) dorůstající výšky 15-120 cm. V prvním roce pouze vytváří přízemní růžici řapíkatých listů. Větvená, hranatá, lysá nebo štětinatě chlupatá lodyha s kopinatými listy a zubatým okrajem se objevuje až ve druhém roce. Čekanka má jasně modré květy, jež se objevují od července do září. Kořen čekanky je dlouhý, vřetenovitý a po naříznutí z něj vytéká mléčná šťáva. Plodem je žlutá až tmavě hnědá, vejčitá nažka. Předmětem sběru je kořen i květ a nať. Čekanka roste téměř po celé Evropě, ale i v Asii a Africe, zplaněla v Severní i Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu apod. Využívá se do čajových směsí, tinktur či jako náhražka kávy. Čekanka obsahuje sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy. Dále jsou přítomny polyfenolické sloučeniny, seskviterpenické laktony, vitaminy, minerální látky, např. vápník, hořčík, fosfor, železo, hořčina intybin, třísloviny, cholin, arginin, silici, sliz aj. látky. Kontraindikace nejsou známy, pouze se nedoporučuje užívat ji ve vysokých dávkách během těhotenství. Extrakty z čekanky neovlivňují běžně užívané léky. Dá se užívat dlouhodobě.
Pražený kořen čekanky se používá jako náhražka kávy, ale i léčivá bylina. Má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje látkovou výměnu, trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Podává se při zácpě. Čekanka též detoxikuje a posiluje játra, žlučník a slezinu. Pomáhá při žloutence a působí proti parazitům. V oblasti trávicího ústrojí působí protizánětlivě a antibakteriálně, čistí krev a napomáhá při ledvinových či močových potížích, včetně kamenů. Působí mírně projímavě a močopudněa podporuje laktaci. Čekanka má významné antioxidační vlastnosti díky inulinu, jenž je vlastně rozpustnou vlákninou a působí jako prebiotikum podporující zdravou střevní mikroflóru. Zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy a posiluje imunitu. Vykazuje i protirakovinný a epigenetický efekt, je účinná zejména v případě nádorů tlustého střeva. Čekanka rovněž snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu, krevního cukru, posiluje srdce a cévní systém. Zevně se využívá ve formě obkladů na bolavé klouby hlavně při artróze a dále při vyrážkách, ekzémech, dermatitidě, zánětech kůže, opruzeninách či vředech. Nálev nebo odvar z modrých květů slouží k výplachům při únavě očí, slzení a očních zánětech. Lze ji kombinovat s chrpou. Šťáva z kořene čekanky podporuje růst vlasů.