Ceteareth-20

  • Skupina: Špatné
  • Další názvy: PEG-20-Cetostearyl Alcohol, PEG-20-Cetyl/Stearyl Ether

Funkce: surfaktant, emulgátor

Ceteareth-20 je neionická povrchově aktivní látka, která se vyrábí z cetearylalkoholu a ethylenoxidu. Je to bílá voskovitá látka bez zápachu. Jeho příprava je nebezpečná, protože se při ní používá vysoce reaktivní jedovatý plyn ethylenoxid. Proto musí etoxylace probíhat ve speciálních reaktorech, aby se zabránilo výbuchu. 

Ceteareth-20 se v kosmetice využívá jako syntetický emulgátor, dále zvyšuje stálost a prodlužuje trvanlivost kosmetických produktů. Je také jedním z nejběžněji používaných změkčovadel. Zvyšuje propustnost pokožky a může tak zvýšit absorpci nežádoucích látek do pokožky.

Tato látka se řadí mezi tzv. ethoxylované sloučeniny, které se připravují polymerizací ethylenoxidu a jsou dostupné v široké škále molekulových hmotností. Během reakce vzniká vedlejší produkt 1,4-dioxan. Tyto dvě látky (ethylenoxid, 1,4-dioxan), o nichž je známo, že mohou vykazovat karcinogenní účinky, jsou běžnými kontaminanty ethoxylovaných sloučenin. Pokud jsou ethoxylované sloučeniny využity jako kosmetická surovina, musí se koncentrace těchto kontaminantů snížit na „povolenou hladinu“. [1,2,3] Ethoxylované sloučeniny nejsou akceptovány v certifikované přírodní a BIO kosmetice.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505343/


[2] https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_194.pdf


[3] https://www.epa.gov/sites/production/files/2016-09/documents/ethylene-oxide.pdf


Produkty, ve kterých Ceteareth-20 najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: