Choroš (Polyporus)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: trsnatec oříš, choroš oříš, trúdnik klobúčkatý, zhu ling, chorei, choreimaitake, Ästiger Porling, Polyporus umbellatus, Boletus umbellatus, Dendropolyporus umbellatus

Choroš je dřevokazná houba z čeledi chorošovitých, Polyporaceae. Jeho hustě trstnaté plodnice mají v průměru 5-40 cm a vyrůstají z podzemní hlízy černohnědé barvy. Kruhové kloboučky, jimiž končí každá větvička, jsou tenké, ploché až mírně vmáčklé a mají smetanově bílou, krémovou až okrově hnědou barvu. Jejich povrch je vláknitý nebo jemně šupinatý. Na spodní straně kloboučků jsou asi 2 mm dlouhé bílé rourky. Choroš má zprvu masitou, později tuhou a vláknitou, bílou dužninu, jemně vonící po fenyklu či kopru a chutnající po oříškách. Plodnice se tvoří od konce května do září a rostou ve skupinách na bázi živých kmenů i pařezech zejména pod duby, habry, buky apod. Jsou rozšířeny v mírném podnebném pásmu, v Severní Americe, v Evropě, ale též na Sibiři a v oblasti východní Asie. V ČR se vyskytují v Polabí a Pojizeří, jižních Čechách a na Moravě. Choroš oříš patří k ohroženým druhům hub. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, sacharidy, minerály, např. vápník, draslík a železo, ergosterol, triterpeny, biotin a další látky. Choroš existuje ve formě prášku nebo kapslí. Není vhodný pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy.

Choroš je výbornou jedlou houbou, jež se používá při přípravě polévek, omáček či gulášů. V oblasti východní Asie tvoří tradiční součást lidové medicíny. Příznivé působení choroše, zejména protizánětlivé, diuretické, antimikrobiální, imunostimulační či protirakovinné, byly postupně ověřovány i vědeckými metodami. Choroš je už po celá staletí využíván v TČM, a to hlavně k odvodnění organismu, čímž snižuje otoky. Zároveň napomáhá lepšímu vylučování moči a reguluje i průtok lymfy. Působí příznivě při ledvinových kamenech a zánětech ledvin, ale též jako antioxidant a podpůrný prostředek při hepatitidě a nádorových onemocněních, např. v případě rakoviny močového měchýře, jater nebo plic. Dá se účinně využít například v kombinaci s cordycepsem po chemoterapii. Spolu s reishi působí proti rakovině prsu. Má antivirové a antimutagenní vlastnosti, normalizuje krevní tlak. Choroš je účinný proti Zlatému stafylokoku, E. coli a v kombinaci s dalšími houbami (Poria a Coriolus) se podílí na léčbě chlamydií, podporuje lepší chuť k jídlu a posiluje psychiku. Choroš také zvyšuje obranyschopnost, napomáhá uvolnění svalů a pokožky, podporuje růst vlasů, při dlouhodobém užívání dodává vitalitu a eliminuje předčasné stárnutí. Choroš má též antibiotický účinek, slouží k dezinfekci ran a při různých kožních onemocněních, například lupénce.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: