Chrpa polní (Centaurea cyanus)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: chrpa modrá, chrpa, Centaurea segetum, nevädza poľná, modráček, modrák, světlák, charba, jesenec, sinokvět

Chrpa polní je jednoletá nebo ozimá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s větvenou až 90 cm vysokou, hranatou a ochlupenou lodyhou. Kopinaté listy mají šedozelenou barvu, dolní listy jsou řapíkaté, nedělené, zubaté až peřenoklané. Chrpa má tmavě modré až fialové trubkovité květy, které se objevují od května do září. Plody jsou podlouhlé stříbřité nažky. Daří se jí na polích, podél cest, na rumištích a starých kompostech. Vyhovují jí výživná, kyprá a méně vlhká stanoviště. Chrpa polní pochází pravděpodobně z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Dnes roste po celé Evropě (včetně ČR), v západní a střední Asii a vyskytuje se též v Severní i Jižní Americe či Austrálii. Patří mezi ohrožené druhy. Předmětem sběru je květ. Sušená rostlina je součástí bylinných směsí, používá se k barvení léků a potravin. Květ této rostliny obsahuje indolové alkaloidy, hořčiny, fenylpropanoidy, flavonoidy apigenin a cyanin, což jsou přírodní barviva. Dalšími obsahovými látkami jsou saponiny, sliz a minerály. Působení chrpy polní je univerzální, nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Dávkování je zapotřebí konzultovat s odborníkem.

Chrpa polní je významnou medonosnou a léčivou rostlinou zabírající hlavně při očních chorobách (zánětu spojivek a únavě očí), ale i při nechutenství a zažívacích problémech. Má protizánětlivé a mírně dezinfekční vlastnosti, působí močopudně a žlučopudně. Chrpa též napomáhá při zánětlivých onemocněních, např. ledvin a močových cest a při revmatismu. Dále má chrpa detoxikační účinky, čistí krev a podporuje růst vlasů. Tato bylinka má významné postavení v oftalmologii, lidové léčitelství využívá chrpy hlavně ve formě očních kapek a oční vody. Pro léčbu očních chorob se kombinuje se světlíkem a měsíčkem. Některé zdroje uvádějí, že chrpa polní má i antivirové působení a dobrý vliv na játra. Chrpa polní je též obsažena v homeopatických přípravcích. Rovněž je součástí bioinformačního doplňku stravy Diocel, který posiluje ledviny a močový měchýř, osvěžuje a dodává organismu vitalitu. Chrpa je obsažena i v jiných přípravcích na přírodní bázi, jež se užívají na kašel, při podráždění průdušek a proti rýmě či nachlazení. Z chrpy se dá připravit odvar s přídavkem květů heřmánku, který se ve formě obkladu aplikuje na slzící oči. Chrpy polní je využíváno i v kosmetice. Ve formě vlasové vody či tonika podporuje růst vlasů.

Produkty, ve kterých Chrpa polní (Centaurea cyanus) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: