Chrpovník lopuchový (Saussurea costus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: chrpovník, mu xiang, Saussurea, Saussurea lappa, Aucklandia costus, Aucklandia lappa, Costus root, Fragrant Wood
Chrpovník lopuchový je vyšší dvouděložná vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, Asteraceae. Jeho listy vytvářejí přízemní růžici, jsou střídavé nebo vstřícné a na stonku rostou spirálovitě. Drobné seskupené květy jsou ochlupené, plodem je nažka. Chrpovník se množí semeny. Předmětem sběru je kořen. Chrpovník se vyskytuje od chladnějšího až po teplejší pásmo zejména v Asii, Severní Americe, ale i v Evropě. Původně však pochází ze severní Indie. V současné době roste i v Sýrii, Íránu, Japonsku a Vietnamu. Jedná se o chráněný druh. Chrpovník obsahuje především silice jako linalool, myrcen, camphen či cymen, dále alkaloidy, hořčiny, steroly, pryskyřice a další látky. Tato bylina se připravuje ve formě odvaru jako neupravený či sušený pražený kořen, je též součástí doplňků stravy. Kontraindikace nejsou známy, ale užívání je nutné konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se jedincům se symptomy stoupajícího ohně při nedostatku jinu.
Chrpovník lopuchový je jako léčivá bylina už po staletí využíván hlavně v TČM a indické medicíně. Dříve tradičně pomáhal a dosud pomáhá při problémech s trávicí soustavou, dobře působí při nadýmání a střevních křečích, nechutenství, zvracení či průjmu, žloutence a mononukleóze. Chrání též játra a je vhodný při poruchách jejich funkce, reguluje menstruaci. Chrpovník se delší dobu využívá i jako analgetikum, protože tlumí bolesti. Má protizánětlivé, protiplísňové a protinádorové vlastnosti. Z hlediska TČM působí na meridiány žlučníku, tlustého střeva, sleziny, slinivky a žaludku. Je ostré hořké chuti a teplé povahy. Usměrňuje proudění energie čchi, eliminuje bolest a harmonizuje funkci sleziny a žaludku. Mu xiang se doporučuje při stagnaci čchi sleziny a žaludku například v souvislosti s anorexií, při rozpínavé bolesti v břiše či průjmu. Rovněž zabírá v případě úplavice, dysfunkce jater a žlučníku, při nedostatečnosti sleziny či při diabetu. Rozptyluje vlhkost a harmonizuje játra. Chrpovník se dá používat samostatně, ale pro dosažení lepších účinků se kombinuje s dalšími bylinami. Tvoří součást čínských bylinných směsí, např. Utišení větrné bouře - Shu gan wan, Pročištění a zprůchodnění Xian liang wan apod. Chrpovník má též příznivé účinky na astma a využívá se při kožních potížích. Ve formě vykuřovadla má smyslnou vůni a působí jako afrodisiakum. Své uplatnění nachází i v oblasti kosmetiky.