CI 77007 (Ultramarines)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Ultramarínová modř, Ultramarín, C-Blau 16, Pigment Blue 29, Ultramarins, Ultramarine, Ultramarine blue, Ultramarinblau

Ultramarín je anorganické barvivo, které je velmi syté a používá se v kosmetice již po staletí. Původně se termín ultramarín používal pro jasně temně modré barvivo, které se získávalo mletím minerálu lazuritu na jemný prášek, který však nebyl zcela bezpečný, protože mohl obsahovat stopy arzénu, mědi a olova. Pokud je ultramarin derivovaný tradiční cestou, obsahuje sodík, hliník, síran a křemičitan, ale kosmetický průmysl dává z důvodu menší finanční náročnosti přednost syntetickému pigmentu síranu sodného. V kombinaci s jinými oxidy se používá k vytváření různých barevných odstínů.

Někdy se souhrnný termín ultramariny používá pro větší spektrum barev (fialovou, zelenou, červenou nebo růžovou). Ultramariny jsou bezpečně používány pro barvení kosmetiky (řasenky, oční stíny, oční linky, tužky na oči, korektory, barvy na tělo) a přípravky osobní hygieny (mýdla, krémy, tělová mléka, sprchové gely). V USA je zakázáno je používat jako příměs do rtěnek. V Evropské unii pro ně neexistuje žádné omezující pravidlo. Ultramariny nemusí být v konvenčním kosmetickém průmyslu vhodné pro vegany z toho důvodu, že mohou být získány také z živočišných zdrojů anebo mohou být na zvířatech testovány.

Produkty, ve kterých CI 77007 (Ultramarines) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: