Citronella (Cymbopogon nardus, Cymbopogon winterianus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Citronela jávská, Citronela cejlonská, Citronela, vousatka smilkovitá, Andropogon nardus, vousatka nardová
V aromaterapii se používají dva typy citronely - jávský (Cymbopogon winterianus) a cejlonský (Cymbopogon nardus). Jedná se o aromatickou travinu, jejíž vůně se podobá meduňce lékařské. Citronela má bylinné, citrusové, svěží aroma, díky kterému se často vyskytuje v unisex nebo pánských přípravcích, zejména v parfémech. Z čerstvých listů citronely se parovodní destilací získává esenciální olej. Hlavní složky jávské citronely jsou citronelal, geraniol, geranylacetát a limonen. Chemické složení cejlonské citronely je geraniol, limonen, methyl isoeugenol, citronelol a citronelal. Éterický olej z citronely by neměli v nezředěné podobě používat lidé s citlivou nebo poškozenou pokožkou. Nesmí se užívat vnitřně, v těhotenství ani u malých dětí.
Citronela má antiseptické, antibakteriální, konzervační, protiparazitické, protikřečové, protiplísňové a deodorační účinky. Mimo oblast parfemářství se velmi často používá v repelentech, neboť odpuzuje hmyz. Citronela zlepšuje prokrvení, často se tak přidává do mastí proti bolesti kloubů a svalů. Zmírňuje křeče v hladkém i kosterním svalstvu. Vhodná je tedy při žaludečních a střevních problémech, celkově zlepšuje trávení. S citronelou se léčí infekce střev, močového traktu, žaludku, ledvin a jaterní onemocnění. Snižuje horečku. V kosmetice se používá hlavně k ošetření problematické pleti, zmatňuje mastnou pleť, eliminuje tvorbu mazu, a to i ve vlasové pokožce. Zmírňuje také výskyt lupů. Zabraňuje rozvoji kožních infekcí. Při inhalaci působí proti stresu, depresím, zbavuje negativních pocitů. Celkově tonizuje centrální nervový systém a povzbuzuje ducha.