Dračinec dračí (Dracaena draco)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: dračí strom, dracéna, Draco arbor, Asparagus draco, Palma draco, Yucca draco, dračinec obrovský, dračinec obecný

Dračinec dračí je stálezelený strom. Může dosáhnout výšky až 15 m, jeho růst je však velmi pomalý. Má mohutný kmen s šedou kůrou a rozvětvenou deštníkovitou korunu. Konce větví jsou porostlé plochými a dlouhými šedozelenými listy. Kvete šestičetnými nazelenale bílými květy seskupenými ve velkých latovitých květenstvích, plody jsou jasně oranžové bobule s jedním semenem. Dobře snáší suché podnebí. Je rozšířen na Kanárských ostrovech, Azorských ostrovech a Madeiře, roste často na útesech a skalách v pobřežním pásmu. Příbuzné druhy se vyskytují na Kapverdských ostrovech a v Maroku.

Při poranění kmene či větví začne vytékat ze stromu karmínově zbarvená pryskyřice, která bývá někdy označována názvem "dračí krev". Názvem dračí krev však bývá označována také pryskyřice jiných, nepříbuzných druhů stromů, např. Croton lechteri, Calamus rotang aj. V minulosti byla dračí krev ceněnou surovinou a důležitým vývozním artiklem, využívala se v léčitelství např. při poruchách trávicí soustavy. Kromě toho sloužila také jako barvivo či složka laků užívaných při výrobě hudebních nástrojů (např. houslí). Dnes se používá rovněž jako přísada do zubních past.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: