Ethylhexyl methoxycinnamate

  • Skupina: Špatné
  • Další názvy: Ethylhexyl metoxycinamát, Octyl metoxycinamát, OMC, Octyl methoxycinnamate, Octinoxate

Funkce: UV filtr

Ethylhexyl methoxycinnamate, známý také jako Octinoxate, je bezbarvá, ve vodě nerozpustná tekutina. Vyrábí se synteticky kombinací kyseliny methoxycinnamové a 2-ethylhexanolu. Ethylhexyl methoxycinnamate je jedním z UV filtrů, jež jsou používané v přípravcích proti slunečnímu záření, ale také v lacích na vlasy a nehty, šamponech, parfémech, balzámech na rty, rtěnkách, barvách na vlasy a dalších kosmetických prostředcích. U jiných výrobků než jsou opalovací krémy, se používá jako UV filtr k ochraně produktů před znehodnocením při vystavení slunci. Poskytuje ochranu před UVB zářením, proti UVA není účinný.

Některé studie naznačují, že octinoxate společně s dalšími chemickými UV filtry (oxybenzon), mohou být příčinou hormonálních poruch (tzv. endokrinní disruptory), vzniku alergických reakcí a také mohou nepříznivě ovlivňovat korálové útesy. Na Havaji je dokonce z tohoto důvodu omezeno od roku 2018 tyto látky používat v blízkosti pláží. Detekovatelné hladiny octinoxatu i oxybenzonu byly zjištěny v moči i mateřském mléce a předpokládá se, že důvodem jsou právě opalovací krémy [1].

[1] https://www.researchgate.net/publication/329333561_Update_About_the_Effects_of_the_Sunscreen_Ingredients_Oxybenzone_and_Octinoxate_on_Humans_and_the_Environment


Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: