Geránium (Pelargonium graveolens)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Pelargonie vonná, Lady Plymouth, Rose Geranium, Růžové geránium, Pelargonium graveolens var. roseum, Geránium bourbon

Pelargonie vonná je rostlina z čeledi kakoskovitých, která dorůstá do výšky až 130 cm. Její květenství je růžové a kvete od jara do podzimu. Jako okrasná rostlina se často objevovala na oknech našich babiček. Pro kosmetický a parfemářský průmysl se pěstuje zejména v Africe, a to například v Keně nebo v Egyptě. V kosmetice i parfemářství se nejčastěji používá éterický olej, který se parovodně destiluje z květů geránia. Éterický olej má těžší růžovou vůni se sladce kořenitým nádechem. Přirozeně obsahuje geraniol, citronellol, linalool a citral. Můžeme se setkat i s gerániem v prémiové kvalitě, které označuje jako bourbonské, v inci ho najdeme jako Pelargonium graveolens var. roseum. Éterický olej z geránia se nesmí užívat vnitřně, na pokožku by se neměl aplikovat nezředěný a nesmí se užívat při zvýšené srážlivosti krve, neboť sám pomáhá zastavit krvácení, jinak nemá žádné další kontraindikace.

Geránium je protizánětlivé, hojivé, antibakteriální, protiplísňové, zklidňující, tonizující a na pokožku stahující. Pomáhá hojit a klidnit podrážděnou nebo nemocnou pokožku, a to v případě ekzémů, různých kožních poranění i mírnějších popálenin, také hojí jizvy a bojuje proti akné. Geránium je vhodné na suchou i mastnou pokožku, oba dva typy pleti pomáhá harmonizovat a navrátit do normální stavu tím, že reguluje tvorbu kožního mazu. To má přímý vliv na elasticitu pokožky a její mladistvý vzhled, navíc sjednocuje barevný tón pleti. Geránium funguje i jako prevence proti striím (mohou jej používat těhotné a kojící ženy). Ve vlasové péči působí pelargonie vonná proti lupům a stimuluje růst vlasů díky jejím prokrvujícím účinkům. Geránium je vhodné při menopauze, pomáhá stabilizovat hormony, tím zmírňuje návaly horka a problémy s nespavostí. Má protizánětlivé účinky na dýchací, travicí, močovou, rozmnožovací a nervovou soustavu. Stimuluje lymfatický systém a bojuje proti přílišnému zavodnění organismu, ulevuje tak od otoků končetin, také pomáhá zbavit se celulitidy. Jeho inhalace uklidňuje při pracovním stresu a vyčerpání z přepracovanosti.

Produkty, ve kterých Geránium (Pelargonium graveolens) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: