Heřmánek žlutý (Ormenis multicaulis)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: marocký heřmánek, Ormenis mixta, Chamaemelum mixtum, Anthemis mixta, Ormenis Multicaulis, Clandanthus mixtus

Heřmánek žlutý, často nazývaný také marocký, je jednoletá, bohatě rozvětvená rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je obvykle 20-50 cm vysoký. Má podlouhlé členité listy, které jsou, stejně jako lodyhy, plstnatě chlupaté. Květenstvím jsou úbory podobné heřmánku - jejich střed tvoří žluté trubkovité květy, na okraji jsou podlouhlé bílé jazykovité květy, které však na rozdíl od heřmánku pravého mají na bázi žlutou skvrnu. Heřmánek žlutý se vyskytuje v celé oblasti Středozemí - na jihu Evropy, v severní Africe od Maroka po Egypt a v Izraeli. Roste nejčastěji na suchých pastvinách, okrajích polí a pobřežních písčinách.

Z květů marockého či žlutého heřmánku se parní destilací získává olej. Vyrábí se nejčastěji v Maroku, má žlutou barvu a sladkou bylinkovou vůni. Široké uplatnění má v kosmetice, speciálně při přípravě kolínských vod a vůní do pudrů. Obohacují se jím různé produkty péče o pleť či vlasy, lze ho přidat do koupele, nebo použít do aromalamp a difuzérů. Na trhu se olej z heřmánku žlutého objevil poměrně nedávno a možnosti jeho terapeutického použití zatím nejsou plně známé. Má antibakteriální a uklidňující účinky, podporuje trávení, působí proti křečím. V aromaterapii se používá při bolestech hlavy, nespavosti, podrážděnosti či migréně. Jeho účinky jsou podobné jako u heřmánku pravého, je však jemnější, proto je upřednostňován v péči o děti a těhotné.

Produkty, ve kterých Heřmánek žlutý (Ormenis multicaulis) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: