Hluchavka bílá (Lamium album)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: hluchavinka, hluchá kopřiva, hluchánka, nedunice, cumláň, planá bazilika, jasnota, mrtvá kopřiva, včelí doušek
Hluchavka bílá z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) je vytrvalá rostlina vysoká 10-15 cm (dosahuje výšky až 50 cm) s řapíkatými jemně chlupatými listy a drobnými bílými květy. Kvete od května do září, jejím plodem je tvrdka. U nás je rozšířena po celém území kromě vyšších horských oblastí, kde se vyskytuje ojediněle. V Evropě roste od Britských ostrovů, přes Pobaltí, jižní Sibiř i Himálaj, severní Španělsko, Itálii a Balkán, až po Ukrajinu, Kavkaz a Írán. Sbírá se květ, nať i listy hluchavky, které obsahují třísloviny, slizy, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, glykosid lamiin, histamin, tyramin, metylamin, organické kyseliny a saponiny, ale též minerály a stopové prvky, např. křemík, železo, vápník a zinek. Z hluchavky bílé se připravuje odvar, čaj a tinktura. Kontraindikace nejsou zaznamenány.
Hluchavka bílá je využívána k léčebným účelům už od dávných dob. Zmínky o ní zaznamenali už Plinius a Dioscorides. Hluchavka má svíravé účinky, snižuje lokální dráždivost. U žen pomáhá při menstruačních potížích, bílém výtoku, zánětech vaječníků a posiluje dělohu. Po kontryhelu se jedná o druhou bylinu s optimálními účinky na ženské orgány. U mužů působí příznivě na prostatu, usnadňuje močení a napomáhá s uzdravováním močových cest. Čaj z hluchavky bílé je močopudný, snižuje krevní tlak, čistí krev, dobře ovlivňuje dýchací a trávicí soustavu, napomáhá při nespavosti. Obsažené saponiny umožňují vylučování hlenů. Hluchavka zabírá při chronické bronchitidě, zánětech horních cest dýchacích, při nadýmání, plynatosti, střevních kolikách či v příp. bušení srdce. Z jara se mohou mladé lístky hluchavky stejně jako u mladých kopřiv přidávat do čisticích a vitaminových salátů. Zevně se dá silný odvar z hluchavky pro své hojivé a dezinfekční vlastnosti využít k omývání kožních ekzémů či drobných ran, svědivých vyrážek, popálenin, k mytí vlasů, popř. se přidává do sedacích koupelí při hemoroidech. Spařené květy hluchavky se využívaly k napařování zalehlých uší. V kosmetice našla hluchavka už dříve své uplatnění jako přeliv na plavé vlasy. Dnes se přidává do zklidňujících a protizánětlivých přípravků, šamponů nebo z ní lze připravit pleťovou vodu.