Hřebíček (Eugenia caryophyllata)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Hřebíčkovec vonný, Syzygium aromaticum, Caryophyllus aromaticus L., Flos caryophylli aromatici, Hřebíčkovec kořenný, Caryophyllus, Caryophyllum, Cengke, Choji, Nellik, Labango, Nagri, Karafuu, Klabong, Kranbu

Hřebíčkovec je tropický až 20 metrů vysoký stálezelený strom s voňavými listy. Zřídka se na něm rozvinou květy karmínové barvy, neboť se jako koření (hřebíček) používají ještě nerozvinutá poupata. Hřebíčkovec pochází z Moluk, v současné době se hřebíček dováží především z ostrovů Madagaskar, Zanzibar a Pemba. Hřebíčkovec nasazuje poupata 2x do roka - od července do září a od listopadu do ledna. Suší se a používají ve formě nálevu, prášku či éterického oleje, který je získáván destilací květních poupat a listů vodní parou. Hřebíčkovec vonný obsahuje fenoly, fenolkarbolovou kyselinu, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, sliz, olej a až 20 % silic obsahující eugenol a caryophyllen. Dalšími látkami jsou hořčík, železo, vápník, sodík, mangan, selen, vitaminy A, B, C, E, K, kyselinu listovou, betakaroten či omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Z hřebíčku se rovněž připravuje tinktura. Na místě je opatrnost při zevní aplikaci - u citlivějších jedinců by mohlo dojít ke kožnímu zánětu. Hřebíčkový éterický olej je lépe používat po konzultaci s odborníkem.

Hřebíček má antiseptické, anestetické, antivirové, povzbuzující a afrodiziakální účinky, pomáhá tišit bolesti a urychluje hojení infekčních poranění. Uplatněn má zvláště při trávicích obtížích - funguje jako prevence před žaludeční nevolností, uvolňuje křeče a ulevuje při nadýmání. Vhodný je též při nechutenství, zánětu žaludeční sliznice, zvracení nebo zácpě. Často se využívá při problémech v dutině ústní - při zápachu z úst, při zánětu a bolesti dásní a zubů. Díky hřejivým a znecitlivujícím účinkům se hřebíček používá k masážím při bolestech zad či kloubů. Pro antiseptické schopnosti je výborným prostředkem k léčení infekcí, jako jsou nemoci z nachlazení, úplavice, tuberkulóza ale také malárie. Je velmi účinný v boji s parazity, např. při svrabu. Hřebíček působí proti plísním, čistí a dezinfikuje nejen prostor, ale také dýchací cesty, uvolňuje tak odkašlávání. Jeho esence funguje jako odpuzovač hmyzu. V kosmetice se hřebíček používá při problémech s akné. Inhalace hřebíčku povzbuzuje mysl a posiluje paměť.

Produkty, ve kterých Hřebíček (Eugenia caryophyllata) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: