Jahodník (Fragaria)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Fragaria vesca, Fragaria ananassa, Fragaria viridis, Fragaria moschata, Fragaria chiloensis, strawberry
Jahodník je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých. Z podzemku vyrůstají na dlouhých stopkách trojčetné listy se zoubkovaným okrajem. Kvete od května, jeho květy mají bílé korunní lístky. Ze zdužnatělého květního lůžka vzniká červeně zbarvené souplodí nažek nazývané jahoda. Jahodník se rozmnožuje vegetativně plazivými výhonky, které snadno zakořeňují. Roste často v podrostech a na okrajích lesů, na pasekách, loukách či mezích. V Evropě se v přírodě vyskytují tři druhy jahodníku - jahodník obecný, jahodník truskavec a jahodník trávnice. V zahradách se pěstují různé odrůdy jahodníku velkoplodého.
Jahodník je známý především svými plody - jahodami, které jsou díky výborné chuti oblíbeným ovocem, jež se konzumuje čerstvé i různě zpracované. Čerstvé plody jahody obsahují poměrně málo (okolo. 9 %) sacharidů (fruktózu a glukózu), kyselinu citronovou a jablečnou, pektiny, třísloviny, flavonoidy, vitamin C, vitaminy skupiny B, karoten, silice, minerály (draslík, hořčík, vápník, železo, mangan aj). Obsahují množství antioxidantů a dalších prospěšných látek. Podporují metabolizmus a doporučují se při dně a chudokrevnosti. Plody jahodníku mají uplatnění i v kosmetice jako součást pleťových masek, peelingových přípravků či regeneračních krémů.
Jahodník obecný kromě chutných aromatických plodů poskytuje i listy, které se využívají na léčebné účely. Sbírají se mladé listy v čase květu. Obsahují třísloviny, flavonoidy, silice, vitamin C, kyseliny a další látky. Z listů se připravuje chutný čaj, který působí svíravě a protizánětlivě. Používá se při zánětech sliznice střev a působí proti průjmu. Má i močopudné účinky, je vhodný při onemocněních močových cest a močových kamenech. Spařené nebo rozmačkané listy se přikládají na zanícené rány. Odvar se používá i jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, při paradentóze a na osvěžení dechu. Listy lze také fermentovat, jsou pak tmavší, výrazně aromatické a slouží jako náhrada pravého černého čaje. Stejné využití jako jahodník obecný má i jahodník truskavec, listy zahradního jahodníku velkoplodého se na léčebné účely nepoužívají, protože neobsahují účinné látky.