Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: kaštan koňský, planý kaštan, kaštan, divoký kaštan, sviňský kaštan, maďal, Horse chestnut, Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare

Jírovec maďal z čeledi kaštanovitých (Hippocastanaceae) je strom dorůstající do výšky 15-30 m. Má rozsáhlou korunu a lepkavé pupeny. Listy jsou velké, zubaté s dlouhým řapíkem. Bílé, žlutě či červeně kropenaté květy se objevují v květnu. Plodem je ostnatá tobolka s jedním velkým semenem. Sbírá se semeno a kůra, někdy i květ a mladé listy. Kaštan má svůj původní domov na Balkáně, zejm. v Makedonii. Dnes je rozšířen po celém světě. Hlavními obsahovými látkami jírovce jsou triperteny, zejména aescin. Z dalších látek jsou přítomny quercetin, kaempferol, hořčiny, éterické oleje, bílkoviny, pektin, škrob aj. Z kaštanu koňského se připravují lihové tinktury, odvary, masti apod. Při zevním použití je kaštan neškodný, vnitřně je toxický. Přípravky s vysokým obsahem aescinu by se neměly kombinovat s léky působícími neurotoxicky. Vnitřní užití může způsobit žaludeční křeče, popř. poškodit játra či ledviny. Jírovec by neměly vnitřně užívat těhotné, kojící ženy a malé děti. Vnitřní užívání by mělo být krátkodobé, přičemž je nutné dodržet přesné dávkování.

Jírovec maďal se používá hlavně při cévních problémech. Hojí hemoroidy, křečové žíly, záněty žil, příp. bércové vředy. Rovněž napomáhá prokrvování a zabírá při trombóze. Kaštan údajně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž ulevuje při cukrovce a problémech s játry. Pomáhá při vodnatelnosti, otocích, především lymfatických žláz. Jírovec má výborné protizánětlivé působení. Za účelem vnějšího využití se přidává do mastí proti revmatu, artritidě a křečovým žilám. Kaštanová tinktura by se měla vnitřně užívat max. 1-2 měsíce. Ředí krev a napomáhá vylučování moči při zvětšené prostatě. Extrakt z jírovce se často kombinuje s komonicí, třezalkou nebo s ginkgem a je používán jako mazání při cévních onemocněních. Čaj z květů jírovce se pije při kožních zánětech a v příp. lehčích popálenin. Z kaštanu se rovněž vyrábějí masti s přídavkem kostivalu, heřmánku či konopí a aplikují se v případě revmatických bolestí a při křečových žilách. Odvar z kůry kaštanu se přidává do koupelí a ulevuje křečovým žilám, příp. bolavým kloubům. Rozdrcená kůra na prášek pomáhá při průjmu, katarech a též při křečových žilách. V USA se podává i odvar z listů, který působí v případě bronchitidy či při černém kašli. V oblasti kosmetiky se jírovec přidává do krémů a mastí na křečové žíly, ale též na pihy. Je využíván i ve formě pleťové vody a gelu.

Produkty, ve kterých Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: