Kartán přímořský (Crambe Maritima)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Sea cabbage, mořská kapusta
Kartán přímořský je vytrvalá bylina řadící se do čeledi brukvovité (Brassicaceae). Jedná se o vzpřímenou, lysou rostlinu dorůstající výšky 30 až 100 centimetrů s tlustými oddenky sivé barvy. Listy jsou střídavé, mají zelenou barvu a namodralé okraje. Květenství je bohatá chocholičnatá lata čtyřčetných květů bílé barvy. Plodem je dvoudílná nažka. Bylina preferuje vodu s vyšším obsahem solí, tudíž se nachází v oblasti mořských břehů. Areál výskytu je od západní po severozápadní Evropu (Španělsko až Norsko a Finsko) a v oblasti Černého moře.
Kartán přímořský najde využití jako lahůdková zelenina – konzumují se hlavně řapíky s ještě ne zcela rozvinutou listovou čepelí, které se připravují obdobně jako chřest. Do zeleninových salátů se používají i celé listy, které obsahují několikanásobně více vitamínu C než citrusy. Velkého množství vitaminu C a značného podílu minerálních látek se využívá i v alternativní medicíně, kde napomáhá ke stabilizaci imunitního systému. Rovněž má odvar z této byliny diuretický účinek.
V kosmetickém průmyslu se používá extrakt či olej z kartánu přímořského, který má antioxidační vlastnosti a poskytuje silný účinek proti stárnutí. Chrání lidské kmenové buňky a stimuluje tvorbu nových a čerstvých buněk, stejně jako produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové. Nabízí také revitalizační, uklidňující a vyhlazující účinek. Může pomoci podpořit suché, polámané vlasy, změkčí vlasy a vrátí jim pružnost a vitalitu. Používá se ve vlasových produktech a také v tělových a pleťových krémech, masážních olejích, sérech a balzámech. Nejsou záznamy o škodlivosti při používání produktů s obsahej extraktu či oleje z kartánu přímořského.