Kasie italská (Cassia italica)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: neutrální henna, bezbarvá henna, italská senna, Cassia obovata, Senna obovata, Senna obtusa, Cassia obtusa, kassie italská

Cassia italica je poléhavá keřovitá rostlina. Má šedavě zelené listy složené ze 3-6 dvojic vejčitých lístků. Kvete světle žlutými květy seskupenými v hroznovitých květenstvích. Plodem jsou podlouhlé ploché lusky. Pochází ze subsaharské Afriky, kde je rozšířena od Senegalu po Somálsko, mimo Afriky se vyskytuje také v jihozápadní a jižní Asii. V Indii, Egyptě a dalších zemích se pěstuje kvůli listům, které se využívají především v péči o vlasy.

Rozemletím usušených listů rostliny Cassia italica vzniká jemný, světle zelený prášek, který je účinným přírodním prostředkem k ošetření vlasů. V péči o vlasy často bývá označován názvem neutrální henna, případně bezbarvá henna. S hennou (Lawsonia inermis) má společný přírodní původ a regenerační působení na vlasy, na rozdíl od ní však nemá barvicí účinky, jen na velmi světlých či bílých vlasech může vytvářet medový nádech. Prášek z listů kasie se na vlasy aplikuje smíchaný s vodou ve formě zábalů. Někdy se kombinuje ještě s dalšími ingrediencemi. Vytváří na vlasech ochrannou vrstvu, posiluje je, regeneruje a dodává jim větší objem. Zároveň má díky antibakteriálním a antimykotickým účinkům příznivý vliv i na vlasovou pokožku a působí proti nadměrnému maštění a tvorbě lupů. V minulosti se kasie italská používala i vnitřně jako projímadlo, v tomto je však dnes obvykle upřednostňována příbuzná kasie úzkolistá.

Produkty, ve kterých Kasie italská (Cassia italica) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: