Kopr vonný (Anethum graveolens)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: kopr, koprek, šír, císařský kořen, kôpor voňavý, dill, dille, dylla, aneth, copra, eneldo, abesón, aneldo, neldo, meeting seed, ammisi, anethon

Kopr vonný je jednoletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) dorůstající výšky až okolo 120-150 cm. Má vysokou lodyhu s dělenými, zpeřenými a opadavými, aromatickými listy a dlouhý kořen. Kvete od června do září. Květy jsou drobné, žluté, uspořádané do okolíků. Plody jsou hnědá semena, tzv. dvounažky. Kopr má typickou kmínovitou vůni a svěže natrpklou chuť. Předmětem sběru je celá rostlina (kromě kořene), tedy kvetoucí nať, listy i semena. Pochází pravděpodobně ze Středozemí nebo střední či východní Asie. V současnosti je rozšířen po celé Evropě kromě Britských ostrovů a Skandinávie. V kopru jsou přítomny zejména silice obsahující karvon limonene a phelandrin. K dalším obsahovým látkám patří deriváty kumarinu, vitaminy A, B, C, provitamin A, minerály, např. železo, vápník, hořčík, fosfor, dále bílkoviny, aminy, flavonoidy, karoteny, organické kyseliny apod. Ze sušených listů kopru se dá připravit čaj nebo nálev, popř. Tinktura. Z plodů se získává silice, jež je využívána v potravinářství. Kopr nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace, je vhodný i pro malé děti a kojící ženy.

Kopr vonný je jednou z nejstarších léčivých rostlin se širokým využitím. Ve starém Řecku se používal jako účinný prostředek proti škytavce, ve středověku dokonce chránil před očarováním. Dnes slouží jako koření či zelenina. Mladé listy lze přidávat do salátů, využívá se k dochucení zeleniny, polévek, ryb, omáček apod. Též se přidává do nakládané zeleniny. Kopr ve formě čaje podporuje chuť k jídlu, zahřívá, uvolňuje křeče a používá se v případě zažívacích potíží a pro zmírnění nadýmání. Dále příznivě působí na tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá při žaludečních problémech. Kopr je antibakteriální, eliminuje choroby střev a infekční průjmy způsobené různými mikroorganismy. Má močopudné vlastnosti, odvádí z organismu škodliviny, tiší kašel a dá se využít při bolestech hlavy, potížích se spánkem a ke zklidnění. Koprový čaj je též vhodný při ledvinových onemocněních. Žvýkání semen zlepšuje dech. Kopr lze podávat kojencům při kolikách, protože je jemnější než fenykl. Je také vhodný pro kojící ženy - zvyšuje laktaci. Dále snižuje krevní tlak, napomáhá lepšímu prokrvení srdečního svalu a celkově posiluje organismus. Koupel se semeny kopru posiluje nehty a spálená semena údajně hojí odřenou a poškozenou kůži. Využívá se i pro výrobu domácí kosmetiky. Kopr vonný je součástí bioinformačního preparátu Korolen, který má regenerační působení a posiluje imunitní systém.

Produkty, ve kterých Kopr vonný (Anethum graveolens) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: